Piosenki w zgrabnej oprawie

"Zdobyć, utrzymać, porzucić 2. Rozstania i powroty" - reż. Krzysztof Jaślar - Teatr Capitol

Krzysztof Jaślar jest specjalistą od tworzenia zgrabnych scenariuszy, w które wpisuje powszechnie lubiane piosenki. Ma patent na sukces takiego montażu, a to nie byle jaka sztuka. Często tzw. tekst łączący bywa w teatrze tekstem plączącym. Ale nie u Jaślara, który nieomylnie wiąże skecze dialogami z widzem, wymianą zdań między wykonawcami, aby dojść do sedna, czyli inscenizowanej piosenki.

Piosenki zaś w jego spektaklach to prawdziwe etiudy sceniczne, małe dramaciki albo rozkoszne komedyjki, okraszone choreografią i pomysłowym zastosowaniem rekwizytów. W ten sposób Jaślar buduje na scenie atmosferę pełnego energii kabaretu, w którym najważniejsze pozostaje rozbawić widza, nie przekraczając granicy dobrego smaku. Dzięki temu warsztatowa biegłość wykonawców spotyka się z dobrym gustem i tempem.

Taki też jest spektakl "Zdobyć, utrzymać, porzucić 2". Skoro ten nosi numer dwa, to znaczy, że był numer jeden, co więcej, cieszył się wielkim wzięciem, toteż Olga Bończyk, Katarzyna Zielińska i Katarzyna Żak skrzyknęły się ponownie, wspomagane tym razem przez Monikę Dryl i Władysława Grzywnę, aby opowiedzieć o męsko-damskich rozstaniach i powrotach.

W pamięci widzów pozostanie zapewne wyborne wykonanie na finał słodkiej przedwojennej kołysanki Warsa i Schlechtera "Dobranoc, oczka zmruż" czy dopracowany pastisz stylu Ludwika Sempolińskiego. Dobrze zapiszą się też zabawne skecze, a wśród nich wizyta u psychoterapeutki Olgi Bończyk.

Ogląda się to bezpretensjonalne przedstawienie z przyjemnością, coś w sam raz na nadciągającą jesień.

Tomasz Miłkowski
Przegląd
16 września 2016

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...