Piotr Adamczyk we włoskim teatrze

"Emigranci" Roma Teatro Festival 2007

W rzymskim teatrze Sala Uno odbędzie się dziś premiera "Emigrantów" Sławomira Mrożka z udziałem Piotra Adamczyka.

RomaTeatroFestival 2007 to międzynarodowy przegląd spektakli akademii teatralnych, szkół aktorskich i artystycznych. Premiera "Emigrantów" jest najważniejszym wydarzeniem rzymskiej imprezy. Głośno jest o udziale Piotra Adamczyka, popularnego we Włoszech po roli Jana Pawła II w obu częściach filmu Giacoma Battiato. Reżyserem "Emigrantów" jest dyrektor artystyczny festiwalu Fabio Omodei. Wszystkie miejsca na widowni są już zarezerwowane. 

- Tę historię dedykujemy wszystkim emigrantom, ale nie tylko - zaznacza Omodei. - Ci, którzy emigrantami nie są, będą mogli zrozumieć uczucia ludzi żyjących z dala od ojczyzny. 

Adamczyk jest drugim polskim aktorem po Jerzym Stuhrze, który zagra we włoskim zespole teatralnym. Na festiwalu jest zresztą więcej Polaków. W ubiegłą sobotę w Teatrze Furio Camillo wystąpiła młodzież z PWST z Krakowa w spektaklu "Plaing with Craig" wyreżyserowanym przez Annę Helman-Twardowską. Sztuka bazująca na japońskiej technice bunraku i tekstach Craiga była połączeniem gry aktorskiej z występem marionetek. Natomiast w najbliższy piątek w Instytucie Polskim odbędzie się druga edycja międzynarodowej konferencji "Awangarda i formacja aktorska w Teatrze Trzeciego Tysiąclecia".

Polacy pojawią się również na zakończenie festiwalu - w sobotę odbędzie się pokaz etiudy lalkowej "Cud-nie" Henryka Hryniewickiego, która otrzymała Grand Prix VII Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia" w Tczewie. 

RomaTeatroFestival, 7-16 czerwca 2007, Rzym

Anita Kwestorowska, Rzym
Gazeta Wyborcza
13 czerwca 2007
Portrety
Piotr Adamczyk

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia