Piotr Machalica w repertuarze Edwarda Stachury

"Stachura - Piosenki Edwarda Stachury" w Kielcach

Na pełen emocji koncert, podczas którego Piotr Machalica zaśpiewa piosenki Edwarda Stachury do muzyki Jerzego Satanowskiego, zaprasza Teatr im. Stefana Żeromskiego. Ten jedyny w swoim rodzaju spektakl będzie można zobaczyć w czwartek 23 kwietnia.

- Edward Stachura popełnił samobójstwo w lipcu 1979 roku, niemalże miesiąc przed swoimi 42. urodzinami. I chociaż w tym roku przypada 30. rocznica jego śmierci, nie chcemy, by nasz koncert był patetyczny i rocznicowy. Pragniemy wypowiedzieć tych kilka tekstów autora "Fabula rasa", podzielić się z Wami kilkoma jego piosenkami (niemalże kultowymi niegdyś hitami, by wymienić tylko "Życie to nie teatr", "Białą lokomotywę", "Tango triste", "Nie brookliński most", "Balladę dla Potęgowej", "Opadły mgły", "Ach, kiedy znowu ruszą dla mnie dni"), ponieważ są mądre i piękne i ponieważ tak bardzo nas dotyczą, bez względu na to, ile mamy lat. O ile, rzecz jasna, potrafimy jeszcze kochać i odczuwać ten świat - mówią o swoim projekcie twórcy.

Na scenie obok Piotra Machalicy zobaczymy Marcina Lamcha, który zagra na kontrabasie, Dariusza Bafeltowskiego - gitary i Krzysztofa Niedźwieckiego - gitary.

Piotra Machalicy nikomu nie trzeba przedstawiać. Przypomnijmy jednak najważniejsze fakty z życia aktora. Machalica dorastał w aktorskiej rodzinie. Ponieważ ojciec Piotra - Henryk - często zmieniał teatry, chłopak dorastał w różnych miastach: Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Białymstoku i Czechowicach-Dziedzicach. Na studia poszedł do warszawskiej PWST, ukończył je w 1981 roku. Po szkole rozpoczął pracę w Teatrze Powszechnym. Lubił grać z ojcem. Aktorzy wystąpili razem w "Kotce na blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w 1992 roku w reżyserii Andrzeja Rozhina w Teatrze Powszechnym oraz w spektaklu "Cena" Arthura Millera w 2001 roku w reżyserii Eugeniusza Korina. Od początku lat 80. Piotr Machalica regularnie występował w spektaklach Teatru Telewizji. Z kolei drzwi do filmowej kariery otworzyła aktorowi rola księdza w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" Jerzego Sztwiertni. Aktor chętnie użycza swojego głosu w filmach animowanych. Można go było usłyszeć m.in. w "Opowieściach z Narnii", gdzie dał głos Aslanowi. Piotr Machalica występował też na festiwalach piosenki aktorskiej w recitalach autorskich. Został nagrodzony m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 roku. W swoim repertuarze ma utwory takich autorów, jak: Bułat Okudżawa, Georges Brassens, Leonard Cohen, Jan Wołek, Wojciech Młynarski i Jeremi Przybora. Od 2006 roku Piotr Machalica jest dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Piotr Machalica wystąpi dwukrotnie w czwartek 23 kwietnia o godz. 17 i 19. Bilety w cenie 40 i 35 zł - normalny, 30 i 25 zł - ulgowy.

Monika Rosmanowska
Gazeta Wyborcza Kielce
11 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia