Piotr Pławner - skrzypek

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji.

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. H. Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie  w 1995 roku został wyróżniony nagroda specjalną „Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. H. Szerynga w Monaco.

Jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranicą. Najważniejsze z nich to zwyciestwa w X Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Miedzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. H. Szerynga (1994), 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995).

Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Występował m.in. z takimi zespołami jak: orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester.

Artysta współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami.

Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak: Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Danos Festival, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival.

Występuje w takich salach koncertowych, jak: Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie, Tonhalle w Zurichu, Victoria Hall w Genewie.

Dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych
(m. in. K. Penderecki, W. Lutosławski, E. Knapik, M. Feldman, S. Gubaidulina).

Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Austrii (m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV España, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF).

W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk, Mitteldeutsche Rundfunk.

Od 2002 roku wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie. Jest często jurorem w międzynarodowych konkursach muzycznych.

Jego gra i talent zostały wielokrotnie uznane przez miedzynarodową krytykę: „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach” („Stuttgarter Zeitung“), „to wyjatkowy, nieskazitelny talent“ („The Times“). Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

Artysta gra na skrzypcach T. Balestrieri.

(materiał udostępniony przez artystę)

(-)
Materiały OiFP
5 czerwca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia