Piotruś Pan na wysokości

"Piotruś Pan" - reż. Sally Cookson - National Theatre Live

James Matthew Barrie Barrie wymyślił Piotrusia Pana na potrzeby historii, które opowiadał synom swojej przyjaciółki Sylvii Llewelyn Davies, a imię postaci jest połączeniem imienia najmłodszego z jej synów, Petera oraz greckiego boga lasów i pasterzy - Pana.

Jak każda dobrze napisana historia, tak i ta nie starzeje się, a pierwsza jej ekranizacja miała miejsce w 1924 roku, czyli jeszcze w epoce kina niemego. „Piotruś Pan" doczekał się wielu adaptacji filmowych, przede wszystkim animowanych ale też na podstawie powieści realizowane były musicale i przedstawienia teatralne (także w Polsce: m.in. w Teatrze Studio Buffo w Warszawie i Teatrze Danuty Baduszkowej w Gdyni).

Głównym bohaterem powieści jest Piotruś, chłopiec, który nie chce dorosnąć. Piotruś jest świetnym szermierzem i spędza swe niekończące się, pełne przygód dzieciństwo na wyspie Nibylandii, przewodząc grupie Zagubionych Chłopców. Posiada też magiczne zdolności i potrafi latać . Ma wielu przyjaciół – a wśród nich wróżkę Dzwoneczek. Ma też nieprzyjaciół – przede wszystkim piratów z hersztem, Kapitanem Hookiem na czele. Pewnego razu Piotruś Pan przylatuje do sypialni Wendy i jej braci i namawia je do ucieczki do Nibylandii.

Londyńska inscenizacja „Piotrusia Pana" dowodzi starej prostej prawdy: przedstawienia adre-sowane do dzieci realizuje się tak samo, jak te dla dorosłych, tylko lepiej. I rzeczywiście jest lepiej, bowiem wykonawcy z równą lekkością mówią tekst, tańczą, i śpiewają niczym musicalowi artyści, co szybują nad sceną na „magicznych linach". Niektóre ewolucje wymagają od nich nie tylko doskonałego przygotowania, ale też odwagi... W tej feerii scenicznych wydarzeń, tempa, muzyki i szalonych pomysłów, przestajemy się zastanawiać, skąd zmiana płci niektórych bohaterów, bowiem w tym przedstawieniu Dzwoneczek jest mężczyzną, a złowieszczy Kapitan Hook – kobietą. Dodajmy do tego bogactwa inscenizacyjnego muzykę wykonywaną na żywo, perfekcyjnie animowanego krokodyla, otwierającego wielką paszczę pełną zębów wykonanych z noży i widelców oraz olbrzymie konstrukcje wyjeżdżające spod sceny londyńskiego teatru – i będziemy mieć obraz widowiska totalnego, adresowanego nie tylko do dzieci ale też do dorosłych widzów.

___

„Piotruś Pan"
Reżyseria - Sally Cookson
Obsada - Saikat Ahamed , Suzanne Ahmet, Marc Antolin , Will Bower, Benji Bower, Lois Chimimba , Richie Crago , Laura Cubitt , Phoebe Fildes, Anna Francolini, Ruth Hammond, Felix Hayes , Paul Hilton , Paul Hilton , John Leader , Amaka Okafor, John Pfumojena, Ekow Quartey , Jessica Temple, Dan Wheeler, Madeleine Worrall.
Pokaz w kinie Helios w Jeleniej Górze 23 października 2017 r.

Urszula Likszet
Dziennik Teatralny Jelenia Góra
31 października 2017
Wątki
Teatr w kinie

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...