Pipi w objeździe

"Pippi Pończoszanka" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalek Pinokio w Łodzi

Warsztaty cyrkowe, muzyczne i teatralne, parada uliczna oraz spektakl "Pippi Pończoszanka" przygotował dla mieszkańców kilku miast Polski Teatr Pinokio z Łodzi. W ramach projektu "Lato w teatrze" artyści odwiedzą m.in.: Krotoszyn, Wągrowiec i Oborniki Wielkopolskie.

Premiera cyrkowo-muzycznego przedstawienia "Pippi Pończoszanka" odbyła się w namiocie cyrkowym rozstawionym w łódzkim Ogrodzie Botanicznym w czerwcu tego roku. Jak poinformowała PAP Kamila Majchrzycka z Teatru Pinokio w Łodzi twórcy spektaklu podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią w procesie kształtowania tożsamości dzieci.

W przedstawieniu występują zarówno aktorzy, jak i cyrkowcy, a towarzyszy im zespół Bura Kura. Reżyserem spektaklu i autorem piosenek jest Konrad Dworakowski, scenografię przygotowała Marika Wojciechowska, a muzykę napisał Piotr Klimek.

W ramach projektu "Lato w teatrze" łódzcy artyści odwiedzą: Krotoszyn (16-17.08), Wągrowiec (18-19.08), Oborniki Wielkopolskie (20-21.08), Nową Sól (22-23.08), Głogów (24-25.08), Chocianów (26-27.08), Brzeg Dolny (28-29.08) i Poddębice (30-31.08).

W każdym z tych miast, pierwszego dnia, odbędą się warsztaty cyrkowe, muzyczne oraz teatralne. Chętni uczyć się będą m.in. żonglowania, chodzenia po linie, poszukają ukrytego skarbu, stworzą dziecięcy song wolności, a wraz z aktorami występującymi w przedstawieniu będą "szeptać, gadać i krzyczeć". Odbędzie się również maraton pisania listów.

Drugiego dnia zaplanowano paradę ulicami miasta oraz spektakl "Pippi Pończoszanka" na podstawie książki Astrid Lindgren i koncert zespołu Bura Kura.

"Lato w teatrze" to jeden z najważniejszych projektów warszawskiego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. W jego ramach teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

W ramach programu "Lato w teatrze" w 2011 roku po raz pierwszy ruszył w objazd po Polsce cyrkowy projekt "Gdzie jest Pinokio?", który odwiedził do tej pory prawie 50 miejscowości. Drugi projekt to spektakl "Pippi Pończoszanka". Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują˙ się˙ na stronie www.latowteatrze.pl oraz www.teatrpinokio.pl.

 

(-)
(PAP)
14 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...