Plakaty radomskiego Teatru

na 23. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie

Wernisaż prac tegorocznego 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu odbył się w sobotę 2 czerwca w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wydarzenie przyciągnęło uwagę artystów z całego świata - przysłano ponad 2, 2 tys. prac z ok. 50 krajów - m.in. Kolumbii, Ekwadoru, Indonezji.

Dzień później, w niedzielę o godz. 11.00 przy ulicy Puławskiej 48 otwarto wystawę pt. "Drugie śniadanie z plakatami Lecha Majewskiego". Na wystawie znalazło się m.in. kilkanaście prac zaprojektowanych przez Profesora dla Teatru im J. Kochanowskiego w Radomiu - wśród nich: "Hiob", "Ferdydurke", VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski", "9. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski", "Alicja w Krainie Czarów", "Król Edyp", "Siostrunie", "Kamień na kamieniu", "norway.today", "Skrzypek na dachu", "Iwona, księżniczka Burgunda", "Królowe Brytanii".

Wernisaż zgromadził prawdziwe tłumy. Wśród zaproszonych gości wypatrzyliśmy wielu znakomitych grafików.

Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Od 1994 roku, inauguracja biennale odbywa się tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca, w siedzibie Muzeum Plakatu, powstałego w 1968 roku w warszawskim Wilanowie. W 2004 roku w regulamin biennale, oprócz dotychczasowych trzech kategorii: reklamowej, społecznej i kulturalnej wpisana została nowa - Złoty Debiut, która powstała aby ułatwić start w konkursie młodym twórcom. W związku z odbywającymi się w czerwcu mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, wprowadzono kategorię specjalną - EURO 2012. Będzie to konkurs na plakat prezentujący graficzne spojrzenie na tematykę sportową związaną z odbywającym się w Polsce i na Ukrainie turniejem.

23. Międzynarodowe Biennale Plakatu potrwa do 16 września. Patronat nad wydarzeniem objął minister kultury Bogdan Zdrojewski.

(-)
Materiały Teatru
14 czerwca 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...