Plany dyrektora Jakuba Porcari

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Jakub Porcari został od 14 kwietnia zastępcą dyrektora ds. artystycznych - dyrektorem artystycznym w Teatrze Solskiego. Podpisana umowa zakłada trzyletni okres współpracy. Jak zapowiada nie będzie rewolucji, raczej ewolucja ku jeszcze lepszemu repertuarowi.

Tak jak mówiłem wcześniej chcę, by dyrektor artystyczny stał się dojrzale odpowiedzialny za: zespół, repertuar i plany rozwoju - mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.

Jakub Porcari został zatrudniony po przeprowadzeniu rozmów z kilkunastoma kandydatami zainteresowanymi praca w Tarnowie. Zgodnie ze statutem teatru jego kandydatura została uzgodnienia z organizatorem.

Przychodzę, do Tarnowa znając trochę teatr. Chcę zrobić trzy sezony tematyczne. Ich nazwy podam w najbliższym czasie - mówi Jakub Porcari, nowy dyrektor artystyczny. Pierwszy mój sezon z racji 60-lecia tarnowskiego teatru i 250-lecia teatru w Polsce z całą pewnością będzie oparty na klasycznej polskiej literaturze.

Jakub Porcari (ur. 1982) jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2010). Po ukończeniu Liceum Klasycznym w Lecce, studiował w Mediolanie na wydziale Literatury i Filozofii. W Mediolanie ukończył też aktorską Międzynarodową Szkołę Teatru (Scuola Internazionale di Teatro) prowadzoną przez japońskiego reżysera Kuniaki Ida. Uczestniczył w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Mamadou Dioume, senegalskiego aktora i reżysera teatru Bouffes du Nord w Paryżu. Ukończył Europejski Kurs Reżyserii Operowej w ramach projektu Unii Europejskeij, pod kierownictwem Giandomenico Vaccari, dyrektora teatru San Carlo w Neapolu i potem Teatru Petruzzelli w Bari. Podczas studiów w Krakowskiej PWST był asystentem Krystiana Lupy i Michała Zadary, brał udział w Laboratorium reżyserskim Krystiana Lupy w Teatrze. W teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie wyreżyserował w 2013 roku "Walkę czarnucha z psami" Bernarda-Marie Koltsa.

(-)
Materiał Teatru
17 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...