Plany na nowy sezon

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu sezon artystyczny 2012/2013 rozpoczyna
we wrześniu wyjazdem ze spektaklem "Calineczka" do Czarnogóry na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Podgoricy, gdzie będzie jedynym teatrem reprezentującym Polskę. W październiku natomiast, już po raz kolejny, zaprezentuje się w Austrii podczas Dni Polskich. Tak, jak w ubiegłym sezonie, Teatr zamierza współpracować z różnymi teatrami oraz ośrodkami kultury w całej Polsce.

W sezonie Teatr planuje dla swoich widzów trzy premiery oraz warsztaty
dla młodzieży i dorosłych z laureatem tegorocznej PAKI – Kabaretem Nic Nie Szkodzi.

Nowy sezon to także nawiązanie bliższej współpracy z Wydziałem Reżyserii PWST w Krakowie (Wydziałem Zamiejscowym we Wrocławiu). Pierwszym przedstawieniem powstałym w koprodukcji z tą uczelnią będzie „Le Filo Fable” – eksperymentalny, interaktywny spektakl dla dzieci na motywach bajek filozoficznych
z różnych stron świata, którego premiera odbędzie się 29 września na Małej Scenie. Reżyserii podjęła się Joanna Gerigk, scenografii Jan Polívka.

Kolejną realizację Teatr powierzy młodemu debiutantowi z tejże uczelni – Przemysławowi Jaszczakowi. Premiera „Brzydkiego kaczątka”, zaplanowana na luty 2013 roku, będzie w większości dziełem młodych twórców. Oprócz reżysera na scenie zadebiutują dramaturg i kompozytor.

Na początku roku do zespołu aktorskiego dołączą nowi aktorzy: absolwentka PWST z Wrocławia oraz student, którego dyplom odbędzie się w wałbrzyskim Teatrze.
W maju Teatr przewiduje premierę inscenizacji muzyczno-ruchowej
na podstawie „Księgi dżungli”. Mamy nadzieję, że nowe propozycje repertuarowe zaskoczą widzów swoim nowatorstwem, energią, formą ekspresji oraz zagoszczą
na stałe na naszej scenie.

Marlena Jasińska-Denst
Materiały Teatru
6 września 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...