Plebiscyt na najgorętszą książkę lata

Coś dla wielbicieli książek

18 sierpnia w trakcie inauguracji drugiej edycji Festiwalu Literackiego Sopot zostanie wytypowana najgotrętrza książka lata.

Plebiscyt jest częścią  działań drugiej edycji współtworzonego przez TVP Kultura festiwalu Literacki Sopot, który w tym roku odbędzie się w dniach 16-20 sierpnia. Głosowanie na książkę lata trwa od 15 lipca do 18 sierpnia 2013 r. Wybraną przez telewidzów i internautów pozycję poznamy w trakcie festiwalu w Sopocie 18 sierpnia 2013 r. Wśród osób oddających głos rozlosujemy nagrody książkowe.


Lista tytułów walczących w plebiscycie na najgorętszą książkę lata:

Joanna Bator „Ciemno prawie noc”, wydawnictwo W.A.B.

W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać

Witold Gombrowicz „Kronos”, Wydawnictwo Literackie

Legendy i plotki o tym tekście krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. „Kronos”, prywatny dziennik Witolda Gombrowicza, w końcu trafił do szerszej publiczności! Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w  jego złożoności.

Grażyna Jagielska „Miłość z kamienia”, wydawnictwo Znak

Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym – Wojciechem Jagielskim. Najważniejszą wojnę - o wspólną miłość, rodzinę i życie – musieli stoczyć między sobą.

Ignacy Karpowicz „Ości”, Wydawnictwo Literackie

Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza – laureata Paszportu Polityki – o zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, pełnych gier i sądów. Czasem pół-, a czasem serio. I bardzo dobrze. Bardzo.

Zygmunt Miłoszewski „Bezcenny”, wydawnictwo W.A.B.

Międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.

Jerzy Pilch „Wiele demonów”, wydawnictwo Wielka Litera

- Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści! - mówi prezes Tlołka do organisty Somnambulmeistra. Najnowsza powieść Jerzego Pilcha jest właśnie takim prawdziwym świętem opowieści - mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i smakowitych detali, pogrążonej w magicznej atmosferze, panoramicznej niczym „Sto lat samotności”, zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi, osobliwie zabawnymi postaci, jakich pozazdrościłby Fellini z „Amarcordu”, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

Paweł Potoroczyn „Ludzka rzecz”, wydawnictwo W.A.B.

Napisana z epickim rozmachem powieść o burzliwych losach mieszkańców Piórkowa i okolic. Ludzkie słabości i namiętności, dowcip i mądra zaduma nad fenomenem życia, pięknego a ulotnego. Debiut literacki Pawła Potoroczyna – dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Janusz Rudnicki „Trzy razy tak”, wydawnictwo W.A.B.

Nowy zbiór brawurowych opowieści Janusza Rudnickiego, jednego z najoryginalniejszych pisarzy polskich. Szalony język i dziki humor idealnie równoważą tu gorycz dojrzałości i samotność. Obrazki z głębin PRL-u nakładają się na kolorowe prospekty Wspólnej Europy. Co i rusz na horyzoncie pojawia się śmierć.

Szczepan Twardoch „Morfina”, Wydawnictwo Literackie

Awanturnicza powieść o człowieku, który urodził  się w złych dla siebie czasach i z artysty uzależnionego od morfiny przemienił się w demonicznego, nieodpowiedzialnego konspiratora, męża, kochanka... Nie mógł mu zaufać nikt.

Mariusz Urbanek „Brzechwa nie dla dzieci”, Wydawnictwo Iskry

Książka Mariusza Urbanka, dziennikarza i biografa, przedstawia postać i dorobek wydawałoby się doskonale znanego i czytanego od wczesnego dzieciństwa autora zabawnych wierszyków, bajek i pełnych humoru rymowanek. Mało kto wie, że był on także wybitnym prawnikiem walczącym o prawa autorskie twórców literackich, jednym z założycieli ZAiKS-u i jego długoletnim prezesem, namiętnym karciarzem, a o jego przygodach miłosnych można by napisać barwną powieść...

(-)
Materiał TVP Kultura
15 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...