Plebiscyt o Dziką Różę u Żeromskiego

rozmowa z Dawidem Żłobińskim

Spektakl "Nocą na pewnym osiedlu" Herberta Bergera w reżyserii Piotra Siekluckiego zainauguruje w poniedziałek Plebiscyt o Dziką Różę. Już po raz 17. publiczność i dziennikarze kieleckich mediów wybiorą najlepszy spektakl i najpopularniejszego aktora.

Monika Rosmanowska: "Nocą na pewnych osiedlu" to wykrzywiony obraz austriackiego społeczeństwa. Bohaterowie sztuki, mieszkańcy pewnej kamienicy, to ludożercy, oszuści i podsłuchiwacze. Jak aktorzy odnaleźli się w tej poetyce? 

Dawid Żłobiński: Kiedy czytaliśmy scenariusz aż takich typów jakie później oglądaliśmy w spektaklu nie było. Tekst był surowy, a postaci wykreowali aktorzy w porozumieniu z reżyserem. Praca przy tym spektaklu była ciekawym doświadczeniem, tym bardziej, że zbiegła się z wydarzeniami w Austrii. To wówczas światło dzienne ujrzała tragedia rodziny Josepha Fritzla. 

W sztuce obserwujemy tych, którzy podsłuchują czy zjadają dzieci i śmiejemy się z nich. Czy nasza reakcja jest właściwa? 

- Śmiejemy się, bo nam się wydaje, że to tylko literatura, teatr. Coś niedorzecznego. Na scenie widzimy bohaterów, którzy ukrywają ciało zmarłej babci, by móc co miesiąc pobierać od listonosza jej pieniądze. A za chwilę dowiadujemy się, że niemal identyczna historia wydarzyła się pod Kielcami. Tak naprawdę więc śmiejemy się z ludzi, z samych siebie. 

* Dawid Żłobiński jest aktorem Teatru im. Żeromskiego. Był też asystentem reżysera przy "Nocą na pewnym osiedlu". 

Jak głosować 

Od dziś codziennie będziemy drukować w "Gazecie" kupony, na których można głosować na najlepszy spektakl i najpopularniejszego aktora. Wrzucać je można do urn ustawionych w foyer i przed siedzibą teatru. Ponadto kupony można wymienić na wejściówki na poszczególne spektakle. Dziś o godz. 19 zobaczymy "Nocą na pewnym osiedlu". Z kolei jutro o godz. 17 i 19 "Zabawy na podwórku" Edny Mazya w reżyserii Julii Wernio.

Monika Rosmanowska
Gazeta Wyborcza Kielce
22 czerwca 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...