Płeć kulturowa

Cykl "Demokracja. Przedstawienia" - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

We wtorek 19 maja 2015 o godzinie 18:00 w Instytucie Teatralnym, ul. Jazdów 1 odbędzie się szósty wykład Joanny Krakowskiej w ramach cyklu "Demokracja. Przedstawienia". Tym razem badaczka podejmie temat płci kulturowej.

Monodram według Elfriede Jelinek "Jackie" i film "Solidarność według kobiet" łączy niebezpieczna ideologia - przekonanie, że płeć to kwestia polityczna. Opowiadanie świata przez kobiece doświadczenie może mieć różne skutki. We współczesnej polskiej polityce chyba najdrastyczniejszym byłoby ratyfikowanie Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, a w życiu publicznym - stosowanie żeńskich końcówek gramatycznych. Tymczasem tak naprawdę chodzi o władzę i seks.

Prezentowane w ramach cyklu "Demokracja. Przedstawienia" dziewięć przedstawień teatralnych to zarazem dziewięć kluczowych spraw w polskim życiu publicznym, dziewięć potencjalnych konfliktów światopoglądowych i dziewięć propozycji organizowania wiedzy o kulturze. W cyklu "Demokracja. Przedstawienia" spotkają się wątki podejmowane w poprzednich cyklach projektu "Teatr Publiczny", aby na koniec postawić kluczowe pytanie: o misję teatru publicznego i jego odpowiedzialność za kształt demokracji.

Wykładom towarzyszą projekcje filmów found footage autorstwa Ewy Hevelke, Michała Januszańca i Joanny Krakowskiej oraz strona www.teatrpubliczny.pl.

(-)
Materiał Teatru
19 maja 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia