Płody sarmackiej muzy

"Rzeczpospolita Babińska" - reż. Stanisław Radwan - TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza we wtorek 21 kwietnia o godz. 20 na pokaz czytania "Rzeczpospolitej Babińskiej" w wykonaniu aktorów Starego Teatru w Krakowie. Pomysłodawcą przedstawienia, jego autorem i reżyserem jest Stanisław Radwan, który z facecji, anegdot i wierszy, frywolnych i absurdalnych płodów sarmackiej muzy skomponował scenariusz staropolskiego wieczoru, nadając mu precyzyjną muzyczną strukturę.

Jowialni, pełni życia i pozbawieni kompleksów panowie szlachta przemawiają ze sceny w stu procentach własnym tekstem. Punktem wyjścia opowieści i swoistą ramą kompozycyjną spektaklu jest tytułowa „Rzeczpospolita Babińska”, o której pisał profesor Julian Krzyżanowski: „Była to pewnego rodzaju konfraternia szlachecka, z siedzibą we wsi podlubelskiej, Babinie, w wiekach XVI i XVII należącej do Pszonków. Jeden z nich, Stanisław, sędzia lubelski, w porozumieniu z sąsiadem i kolegą w urzędzie, Piotrem Kaszowskim, rad przyjmował brać szlachecką, od której wymagał dwu właściwości: tęgiej głowy do kielicha i dowcipu. Pierwszej dowodzono ilością wypitego miodu czy węgrzyna, drugiej konceptami wyrażanymi w opowiadanych facecjach”.

Czytanie „Rzeczpospolitej Babińskiej” towarzyszyło gali wręczenia nagród Gwarancje Kultury, przyznawanych przez TVP Kultura. Odbyło się 17 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Premiera pełnospektaklowa przewidziana jest w maju w ramach projektu Starego Teatru re_wizje/sarmatyzm2009

(-)
Materiały TV
21 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Proces
Pia Partum
19 stycznia 2019 roku na scenie pojaw...