Po premierze w Radiu Kraków

"Radio za żelazną kurtyną" - reż. Ewa Ziembla - Radio Kraków SA

Laureatka nagrody Pulitzera, jeden z najbardziej uzdolnionych twórców teatralnych młodego pokolenia, nowatorska forma i znakomici aktorzy - 25 października odbyła się premiera słuchowiska „Radio za żelazną kurtyną” na podstawie fragmentu najnowszej książki Anne Applebaum.

W rozdziale "Radio" z książki "Za żelazną kurtyną", na postawie którego powstało słuchowisko, Anne Applebaum na przykładzie państw bloku wschodniego: Polski, Węgier i Niemiec pokazuje najważniejsze w tym czasie medium - radio jako istotne narzędzie komunistycznej propagandy. Witane po wojnie w Polsce jako oznaka odrodzenia kraju, szybko zostało zdominowane przez służbę bezpieczeństwa. Nowe radio, które powróciło, miało odegrać kolosalną rolę propagandową. Przede wszystkim miało być bronią i orężem nowego systemu...

Adaptacji radiowej fragmentu książki Anne Applebaum podjął się Mateusz Pakuła – jeden z najbardziej uzdolnionych dramatopisarzy i dramaturgów młodego pokolenia. Jak mówi: " przełożenie publicystycznego tekstu Applebaum na słuchowisko było zadaniem karkołomnym. – Najtrudniejszą sprawą było to, żeby nie rezygnować z tekstu, żeby nie pisać na jego bazie czegoś nowego. Chciałem zostawić słowa Applebaum, ale grać montażem, żeby tekst był żywy, emocjonalny i ciekawy".

W słuchowisku grają znakomici krakowscy aktorzy związani ze sceną Narodowego Starego Teatru: Ewa Kaim, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski i Wiktor Loga–Skarczewski, a reżyseruje Ewa Ziembla, realizuje Wojciech Gruszka. Istotną rolę w słuchowisku odegra także muzyka i eksperymentalna ścieżka dźwiękowa - partie wokalne zaśpiewają Jorgos Skolias, kompozytor muzyki do słuchowiska i Zuzanna Skolias.

Po premierze odbyło się spotkanie z Anne Applebaum, gościem Festiwalu Conrada, które poprowadziła Marta Szostkiewicz.

(-)
Radio Kraków
13 listopada 2013

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia