Po raz kolejny we Wrocławiu

"Republika Marzeń", "Zniknięcie" - Teatr Double Edge z USA

W Studiu na Grobli Instytutu Grotowskiego będzie miała miejsce europejska premiera dyptyku Republika Marzeń i Zniknięcie. Misją teatru Double Edge Theatre jest tworzenie "żywej kultury" poprzez kreowanie najwyższej jakości przedstawień teatralnych opartych na długoterminowej, twórczej pracy aktora oraz jego interakcji w lokalnych społecznościach, jak też poprzez prowadzenie centrum sztuk performatywnych, treningu, poszukiwań i wymiany kulturowej w Farmie - siedzibie teatru w Ashfield (Massachusetts)

Działania te mają na celu wspieranie i zrozumienie artystycznej ekspresji oraz kulturalnej wzajemności pomiędzy artystami a ich społecznościami. Dyrektorem istniejącego od 1982 roku teatru jest Stacy Klein.

Republika marzeń (Republic of Dreams), zrealizowana na kanwie magiczno-realistycznych opowiadań i grafik Brunona Schulza (1892-1942), jest sceniczną adaptacją jego rozbuchanych, magicznych, niekiedy podszytych erotyzmem rysunków. W typowym dla siebie stylu, łączącym fizyczność, obrazowość, sztukę lalkarską oraz graną na żywo muzykę instrumentalną i chóralne śpiewy, Double Edge sięga po prozę i życie Schulza, a także jego banalną śmierć z rąk zawistnego nazisty, zabierając widzów w oniryczną podróż przez ludzkie doświadczenia we współczesnym nam świecie.

Republika marzeń  miała premierę w 2007 roku w LaMaMa ETC w Nowym Jorku, a następnie była grana w National Yiddish Book Center (Massachusetts), Greenfield Community College (Massachusetts), Charlestown Working Theater (Massachusetts) i University of New Hampshire (New Hampshire). Pokazano ją też wiosną i jesienią 2009 roku w ramach cyklu The Garden Cycle oraz  we Flynn Center (Burlington, Vermont).

„Republika marzeń, w rewelacyjnej reżyserii Stacy Klein i w wykonaniu wspaniałej obsady, oddaje za pomocą ruchu i światła piękno oryginalności Schulza: jego mity i mistyczne obrazy. Akcja i sposób poruszania się aktorów na scenie sprawiają, że ulotność schulzowskiej nocy w Drohobyczu (z jej wyłaniającymi się w blasku świec barwami), zmienia się w niezapomniane doświadczenie... Polecam każdemu, kto kocha wielki teatr".
Profesor Rolando Perez Hunter College, City University of New York.

Zniknięcie  (the Dissapearance) to nowy punkt wyjścia dla teatru Double Edge – współpraca z żyjącym autorem, Ilanem Stavansem, nad dziełem o dużej sile oddziaływania i aktualności. Zniknięcie, w reżyserii Stacy Klein, opowiada historię Maartena Soetendropa, mieszkającego w Belgii żydowskiego aktora, który pozoruje swoje własne porwanie, aby zwrócić uwagę na problem odradzającego się antysemityzmu. W wyniku współpracy powstała wielowarstwowa adaptacja, łącząca linearną narrację z płynną rzeczywistością snu. W przedstawieniu usłyszymy oryginalną muzykę oraz zobaczymy fragment Kupca weneckiego Szekspira, naturalnych rozmiarów lalki i sugestywną scenografię zbudowaną ze szklanych drzwi i luster.

Po prezentacji warsztatowej w Teatrze Double Edge w marcu 2008 roku, Zniknięcie grano w National Yiddish Book Center (Massachusetts), Skirball Cultural Center w Los Angeles (światowa premiera). Pokazano je też wiosną i jesienią 2009 roku w ramach cyklu The Garden Cycle, a następnie w Centrum Sztuk Performatywnych Flynn w Vermont w listopadzie 2009r.

 „[...] świat marzeń sennych wchodzi w dialog z linearną narracją... Ściana oddzielająca teatr od rzeczywistości zostaje zburzona."
Andrew Varnon, Preview Massachusetts

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (studencki)
rezerwacja i sprzedaż biletów: sekretariat@grotowski-institute.art.pl

Autobus przewożący widzów na spektakl odjedzie o godz. 18.30 spod kościoła Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej.

15 maja (sobota), godz. 13:00-16:00, Studio na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Open Training. Warsztat prowadzony przez członków Double Edge Theatre (Stany Zjednoczone).

Open Training to jednodniowe warsztaty wprowadzające do metody treningu fizycznego grupy Double Edge. Zazwyczaj składają się z dwu-, trzygodzinnej sesji treningowej prowadzonej przez zespół, dyskusji o pracy wraz z prezentacją wideo i zwykle zakończone są zgromadzeniem. Poszczególne elementy treningu to trening fizyczny, improwizacja, kreacja świata i imagistyczna kompozycja. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, niezależnie od umiejętności, wykształcenia i doświadczenia.

Liczba uczestników: 15. Koszt: 30 zł. Opłatę należy uiścić do 13 maja w Instytucie Grotowskiego. Zgłoszenia przyjmuje Justyna Rodzińska-Nair justyna@grotowski-institute.art.pl.

13, 14, 16 maja (czwartek, piątek, niedziela), godz. 19:00 Instytut Grotowskiego
Studio Na Grobli,  ul. Na Grobli 30/32 Wrocław, Republika Marzeń oraz Zniknięcie – prezentacje dyptyku (120’). Reżyseria: Stacy Klein.

Magda Sadura
Materiały Instytutu
11 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia