Po raz pięćdziesiąty

"Panny z Wilka" - reż. Krzysztof Rekowski - Teatr Polski w Poznaniu

W najbliższą niedzielę, 3 marca o godz. 17.00, w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się 50. przedstawienie "Panien z Wilka" w reż. Krzysztofa Rekowskiego.

Premiera adaptacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza odbyła się 28 maja 2009 r. Dla Krzysztofa Rekowskiego, reżysera spektaklu i autora adaptacji, "Panny z Wilka" są opowieścią o zmaganiu się z czasem i ze sobą w czasie - czasie, który nie tylko galopuje, ale i paradoksalnie staje w miejscu. Niekiedy zatrzymuje się w jakichś zaułkach, przechowuje myślenie i obyczaje z dawnych epok. Czasem zatrzymuje się w jakiejś części naszej osobowości i tam wciąż jesteśmy młodzieńcami bądź dziećmi, jakby wzbraniając się przed dojrzałością... Niekiedy trudno się na ten czas załapać, rozpoznać swoje marzenia i szanse...

Główny bohater, Wiktor Ruben (w tej roli Michał Kaleta), samotny 35-letni mężczyzna przeżywa kryzys po śmierci jedynego przyjaciela. Zachęcony przez lekarza wyrusza na urlop w rodzinne strony. Tu konfrontuje się ze sobą sprzed 15 lat, a spotykane dziś dojrzałe kobiety, uświadamiają mu rolę, jaką niegdyś odegrał w ich życiu. Niezrealizowany erotyzm nagle odzywa się z niezwykłą siłą... A sprzyja mu lato, wiejskie zacisze, mnogość kobiecych ciał - tych rzeczywistych i tych ze wspomnień i niepowtarzalna, jakby zachowana sprzed wieków, atmosfera polskiego dworku. I tak jak nagle się zjawił, postanawia nagle wyjechać, przerwać tę podróż w siebie i w przeszłość...

Oprócz Michała Kalety w spektaklu występują: Paweł Siwiak (Jurek), Teresa Kwiatkowska (Julcia), Barbara Krasińska (Kazia), Ewa Szumska (Jola), Magdalena Płaneta / Anna Sandowicz (Zosia), Dorota Kuduk (Tunia), Małgorzata Peczyńska (Ciotka Wiktora), Wojciech Kalwat (Wuj Wiktora), Andrzej Szubski (Kawecki, mąż Julci). W przedstawieniu biorą również udział: Zuzanna Kuczek, Michał Miś / Jerzy Kaźmierczak. Scenografię zaprojektował Jan Kozikowski, kostiumy - Iza Toroniewicz. Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Mirowski; ruch sceniczny przygotował Filip Szatarski.

Od momentu premiery w 2009 roku spektakl zobaczyło prawie 9000 widzów. 50. przedstawienie zostanie zaprezentowane 3 marca o godz. 17.00. Pozostałe terminy spektakli: 2 marca, godz. 17.00, 19.30; 3 marca, godz. 19.30.

Rezerwacja biletów: tel. (61) 852 05 41, 852 56 28, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl

(-)
Materiał Teatru
1 marca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia