Po raz pierwszy jako rodzeństwo

"Jaś i Małgosia" - Paulina Andrzejewska - Opera na Zamku w Szczecinie

W niedzielę 15 czerwca o godz. 18.00 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie odbędzie się baletowo-wokalny spektakl teatralny dla dzieci pt. "Jaś i Małgosia" w reżyserii Pauliny Andrzejewskiej.

W rolę Jasia wcieli się Mateusz Damięcki, Małgosi - Matylda Damięcka, a jako Narrator wystąpi Jacek Knap. Organizatorem projektu jest szczecińska Fundacja Balet w partnerstwie z Operą na Zamku. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasto Szczecin i Fundacji Balet.

"Jaś i Małgosia" to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych bajek dla dzieci. Szczeciński spektakl, inspirowany baśnią braci Grimm i wierszem Jana Brzechwy, opowie historię rodzeństwa, które zgubiło się w tajemniczym lesie i dotarło do niezwykłej chatki w całości zbudowanej ze słodyczy. Jego właścicielka, pozornie miła staruszka, okazała się niestety złą czarownicą i uwięziła Jasia i Małgosię. Na szczęście sprytne dzieci znalazły sposób, by uwolnić się z niewoli Baby Jagi i wrócić do domu.

Leśną przygodę Jasia i Małgosi wyrażoną tańcem, muzyką i słowem przedstawi ponad 150 uczniów ze Studia Taneczno-Musicalowego Fundacji Balet w Szczecinie. W spektaklu gościnnie wystąpi Mateusz Damięcki jako Jaś, Matylda Damięcka jako Małgosia oraz Jacek Knap w roli Narratora.

- Już po raz drugi podejmuje się niełatwego, ale bardzo przyjemnego zadania - zagrania w przedstawieniu, w którym dzieci są nie tylko widzami, ale i jego najważniejszymi odtwórcami. Spektakl przygotowuje szczecińska Fundacja Balet, podobnie jak ubiegłoroczną "Opowieść Wigilijną" Charlesa Dickensa, w której wcielałem się w postać Ebenezera Scrooge'a. Była to wyjątkowa realizacja, pełna czarów, bożonarodzeniowych cudów i pozytywnej energii. "Jaś i Małgosia" też będzie spektaklem magicznym, roztańczonym i otwierającym wyobraźnię - mówi Mateusz Damięcki. I dodaje: Obecny projekt będzie dla mnie i mojej siostry Matyldy szczególny, bowiem po raz pierwszy wystąpimy na scenie jako rodzeństwo.

Za reżyserię odpowiada Paulina Andrzejewska, która na co dzień jest uznaną choreografką współpracującą z teatrami w Polsce i zagranicą. Organizatorem projektu jest Fundacja Balet, działająca w Szczecinie od 1990 roku pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej, która w maju br. głosami czytelników "Kuriera Szczecińskiego" została wybrana Szczecinianką Roku 2013.

Premiera "Jasia i Małgosi" odbędzie się w niedzielę 15 czerwca o godz. 18.00 w Hali Opery na Zamku w Szczecinie. Drugi spektakl dla szkół i przedszkoli zostanie pokazany w poniedziałek 16 czerwca o godz. 12.00.

Bilety na przedstawienia do nabycia w biurze Fundacji Balet, przy ul. 5 Lipca 46 (dawne kino Colosseum), tel. 601-77-25-79, mail: biuro@fundacjabalet.pl

Fundacja Balet - powołana do życia w 1990 roku w Szczecinie. Fundacja ma na celu edukację baletową najmłodszych, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Współpracując ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat, a także organizuje wydarzenia kulturalne związane z baletem i innymi sztukami scenicznymi. Od 2002 roku fundacja organizuje także Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy" dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych.

Paulina Andrzejewska - tancerka, choreograf, pedagog. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z teatrami w Polsce i zagranicą, jest także autorką choreografii do programów telewizyjnych. Przygotowała choreografię m.in. do widowisk "Aladyn jr" w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i "Tadas Blinda" w Wilnie. Wśród jej realizacji znajdują się liczne spektakle i musicale m.in. warszawskiego Teatru Muzycznego Roma ("Les Misérables", "Upiór w Operze", "Aladyn jr", "Morfina", "Berlin 4 rano" Sofia de magico), Teatru Rampa ("Latający cyrk Monty Pythona"), Teatru Polonia Krystyny Jandy ("Klaps! 50 twarzy Greya", "Czerwony kapturek") i Teatru Studio ("Oniegin"). Ponadto współpracowała z Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical "Przygody pszczółki Mai") oraz Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne "Bal manekinów", "Magia obłoków", "Opera za trzy grosze", "Hotel snów").

Mateusz Damięcki - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.). Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu "WOW" Jerzego Łukaszewicza, ajako nastolatek zagrał w głośnych "Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995). Na dużym ekranie zadebiutował w "Łowcy. Ostatnim starciu" Jerzego Łukaszewicza (1993). Gra zarówno w polskich, jak i zagranicznych produkcjach, m.in. "Córka kapitana" (rosyjsko-francuski film kostiumowy z 1999 r.), "Przedwiośnie" w reżyserii Filipa Bajona (2001), "Karol. Człowiek, który został papieżem" w reż. Giacomo Battiato (2004), "Kochaj i tańcz" Bruce'a Parramore'a (film muzyczny z 2009 r.), "Zagubiony czas" w reż. Anne Justice (Die Verlorene Zeit / Remembrance z 2011 r.). Za rolę w "Czarnym" (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia - Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku. Z teatrem związany od czasów studiów - grał m.in. w warszawskich teatrach - w Teatrze Nowym ("Kordian" w reż. Adama Hanuszkiewicza), w Teatrze Współczesnym (m.in. jako Manabozo Wielki Zając w "Transferze" w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w "Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej), w Teatrze Syrena (jako Andy Dufresne w "Skazanych na Shawshank" w reż. Sebastiana Chondrokostasa oraz Celina Maczek w "Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata). Obecnie można go oglądać m.in. w roli Hugh Hansena w sztuce "Klaps! 50 twarzy Greya" w reż. Johna Weisgerbera w Teatrze Polonia oraz Eugeniusza Oniegina w spektaklu "Oniegin" w reż. Ireny Jun w Teatrze Studio.

Matylda Damięcka (ur. 1985 r,) - aktorka teatralna, wokalistka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka Głównej Nagrody na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, laureatka pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Jeremiego Przybory w Kutnie i drugiego miejsca w konkursie na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej, "Pamiętajmy o Osieckiej" w Sopocie oraz wyróżnienia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wokalistka i producent koncertu Bowie First Step z udziałem Wojciecha Waglewskiego i członków formacji VooVoo. Od czasu debiutu w 1995 roku zagrała na scenach wielu teatrów. Obecnie można ją zobaczyć na deskach Teatru Prezentacje, Teatru Polonia, Och-Teatr w Warszawie, Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz Teatru InVitro w Lublinie. Jest także członkiem grupy teatralnej Grupa Dochodzeniowa.

Jacek Knap (ur. 1987 r.) - student 4. roku PWSFTVIT w Łodzi. Obecnie gra w dyplomie "Poskromienie złośnicy" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej oraz "Leonce i Lena" Łukasza Fijała. Lektor, użycza głosu do reklam radiowych i telewizyjnych. Brał udział w nagraniu audiobooku ,,Ojciec Chrzestny", "Karaluchy" oraz Teatrze Radia "Filip" Leopolda Tyrmanda w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

(-)
Materiał Opery
30 maja 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia