Po raz pierwszy w całości

"Dziady I, II, III, IV" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

We wrocławskim Teatrze Polskim odbyła się w sobotę premiera "Dziadów". Widzowie po raz pierwszy w historii mogli zobaczyć mickiewiczowskie dzieło w całości, bez skreśleń i w jeden dzień.

"Dziady" po raz pierwszy w całości na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu

Występujący w spektaklu artyści wypowiedają ponad sześć tysięcy wersów. Reżyser przedstawienia Michał Zadara mówi jednak, że nie chodzi o ilość. - Powinniśmy raz przynajniej w polskim teatrze to wystawić, zobaczyć w ogóle, co to jest - powiedział reżyser. Przed Zadarą tylko Kazimierz Braun przed laty, też we Wrocławiu, zdecydował się wystawić "Dziady" niemal w całości, bo ze skrótami, bo nie w jeden, tylko w dwa dni.

Najnowsza inscenizacja już zdobyła uznanie i zwyciężyla w konkursie "Klasyka żywa". Grający Konrada-Gustawa Bartosz Porczyk powiedział, że bardzo się z tego cieszy, bo przygotowania do stworzenia dzieła trwały dwa lata.

Przedstawienie, które zaczęło się w południe, potrwa z kilkoma przerwami potrwa 14 godzin. Bilety wyprzedano. Od poniedziałku teatr pokaże ten spektakl podzielony na trzy kolejne wieczory.
(bs)

(-)
Onet
22 lutego 2016
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia