Po raz trzeci na krakowskiej scenie

"Don Pasquale" - reż. Jerzy Stuhr - Opera Krakowska w Krakowie

„Don Pasquale" - opera komiczna w trzech aktach jest prawdziwym klejnotem wdzięku, melodyjności i beztroskiego humoru. Wystawiona po raz pierwszy w Paryżu w 1843 roku odniosła oszałamiający sukces i szybko podbiła świat. Donizetti skomponował ją w rekordowym tempie, bo zaledwie w ciągu 11 dni. Na krakowskiej scenie dzieło Donizettiego wystawiono do tej pory dwukrotnie, w 1962 i 2007 roku.

Premiera „Don Pasquale" odbędzie się w Operze Krakowskiej 2 grudnia br. Spektakl reżyseruje Jerzy Stuhr i jest to jego pierwsza realizacja operowa. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, kostiumy są autorstwa Marii Balcerek, scenografię zaprojektowała Alicja Kokosińska. Ruch sceniczny opracował Jacek Tomasik, za przygotowanie chóru odpowiada Jacek Mentel, a za reżyserię światła Bogumił Palewicz.

W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. Mariusz Kwiecień z wielkim sukcesem kreował już rolę Malatesty w MET, a także w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. W obsadzie ponadto: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang-Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Alexandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina), Jerzy Stuhr, Krzysztof Dekański (Notariusz). Solistom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Gaetano Donizetti, następca Gioacchina Rossiniego, prawdziwy mistrz bel canta stworzył operę zabawną, ale i zaprawioną nutą goryczy. Oto podstarzały bogaty mieszczanin Don Pasquale zamierza wydziedziczyć swojego siostrzeńca Ernesta, który oczekując na spadek po wuju, pragnie poślubić biedną Norinę. Don Pasquale knuje niecny plan i sam postanawia się ożenić. Na swego powiernika wybiera Doktora Malatestę, nie wiedząc, że ten prawdziwą sympatią darzy młodego Ernesta. Tym sposobem Malatesta, Norina i Ernesto, usiłują wystrychnąć Don Pasquale na dudka. Planują wiec zabawną intrygę... Jaką? Zapraszamy do Opery Krakowskiej.

Premierze „Don Pasquale" towarzyszyć będzie wystawa twórczości Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego, prezentowana w „Galerii Opera" na Antresoli Opery Krakowskiej. Artysta uprawiający malarstwo, rzeźbę, plakat, medalierstwo, zajmuje się także scenografią oraz twórczością poetycką. Jest również autorem plakatu do premierowej realizacji spektaklu „Don Pasquale". Wystawę będzie można oglądać do 18 grudnia 2016 r.

(-)
Materiał Opery
30 listopada 2016
Portrety
Jerzy Stuhr

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...