Po śląsku w Śląskim

"Rajcula warzy" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Śląski w Katowicach

W najbliższy piątek, 11 lipca, w ramach imprezy Lato w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się prapremiera jednoaktówki po śląsku "Rajcula warzy" autorstwa i w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Tytułową rajculę, czyli po polsku gadatliwą kobietę, zagra Joanna Wawrzyńska.

Spektakl jest inscenizacją tekstu wyróżnionego w ubiegłorocznej edycji Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku i bodaj pierwszą w historii tego konkursu realizacja sceniczną autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze. Opowiada zasłyszane w śląskich kuchniach prawdziwe historie, które kojarzyć się mogą z zapachami i smakami konkretnych regionalnych potraw: karminadli, krepli, żuru czy krupnioków.

Joanna Wawrzyńska, która dotychczas współpracowała m.in. z teatrami Śląskim i Żelaznym w Katowicach, pierwszy raz będzie posługiwała się gwarą na scenie.

- To, co na co dzień przychodzi mi łatwo, w teatrze staje się dużo trudniejsze, bo odruchowo staram się na przykład dokładnie wymawiać każde ą i ę, a tych w śląskiej gwarze nie uświadczysz - mówi aktorka. - Dlatego tym bardziej podziwiam aktorów grających w "Piątej stronie świata" Roberta Talarczyka, czy Marcina Gawła, który zrobił świetny monodram "Synek", cały po śląsku.

"Rajcula warzy" to drugi - po ciepło przyjętej "Karin Stanek" (Młoda Scena Teatru Korez) - monodram napisany i wyreżyserowany przez Alinę Moś-Kerger.

- Jestem przekonana, że choć Asia na scenie stanie sama, będzie potrafiła z sukcesem przyciągnąć uwagę publiczności. I że o śląskich daniach opowie tak, że widzowie wyjdą ze spektaklu... głodni. Może także kolejnych naszych wspólnych projektów - śmieje się reżyserka, finalistka tegorocznego 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej za spektakl "Ony" zrealizowany w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Na premierowe przedstawienie "Rajcula warzy" biletów brakło już w poniedziałek. Ale spóźnialscy będą mieli szansę nadrobić zaległości - Rajcula pojawi się ponownie w Malarni Teatru Śląskiego 26 lipca i na ten spektakl bilety można już kupować w kasie teatru oraz na www.teatrslaski.art.pl.

Współproducentami spektaklu są Alina Moś-Kerger i Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, a partnerami Gryfnie.pl i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (gospodarz wystawy "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej", kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak).

(-)
Materiał Teatru
9 lipca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...