Pobawmy się w skojarzenia

"Zapolska" - Michał Kmiecik, Dawid Lipiński

W sobotę 17 maja o godz. 19 w pustostanie przy ul. Głogowskiej 29, w ramach festiwalu Nowa Siła Kuratorska, odbędzie się premiera spektaklu Michała Kmiecika i Dawida Lipińskiego "Zapolska".

Pobawmy się w skojarzenia. Co Ci przychodzi na myśl, gdy słyszysz "Zapolska"? Czy pomyślałeś o "Moralności Pani Dulskiej"? To też. A wiedziałeś, że Gabriela Zapolska była nie tylko dramatopisarką, ale także - jeśli nie przede wszystkim - aktorką? To z zamiarem zostania drugą Heleną Modrzejewską wchodziła na deski teatru, a potem wyjeżdżała do Paryża uczyć się sztuki aktorskiej i podbijać świat. Grała nawet w Poznaniu w teatrach objazdowych.

To o tej, nieznanej szerzej, Zapolskiej-aktorce przygotowali spektakl Michał Kmiecik (reżyser, który pomimo młodego wieku może pochwalić się sporym dorobkiem artystycznym - współpracował między innymi z Teatrem Dramatycznym w Warszawie czy Teatrem Polskim we Wrocławiu) i Dawid Lipiński w ramach akcji teatralnej projektu "Stany puste".

Premiera będzie miała miejsce w sobotę 17 maja o godz. 19 w pustostanie przy ul. Głogowskiej 29. Drugi pokaz odbędzie się w niedzielę 18. maja o godz. 19 w tym samym miejscu. Bezpłatne wejściówki na oba wydarzenia znajdują się do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) od 10. maja.

Spektakl realizowany jest w ramach Nowej Siły Kuratorskiej. To festiwal, który jest platformą działań z zakresu teatru i sztuk wizualnych, w ramach której studenci i studentki specjalizacji "Interdyscyplinarne projekty kuratorskie", prowadzonej przez dr Agatę Siwiak w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk UAM, organizują autorskie projekty artystyczne.

Tegoroczna edycja obejmuje siedem projektów, stanowiących interdyscyplinarną serię wydarzeń, takich, jak spektakle, warsztaty, wystawy, akcje performatywne czy wykłady, umiejscowionych w przestrzeni całego Poznania i jego okolic, a częściowo również w Bydgoszczy.

Stany puste
Kuratorka: Olga Drygas

Ulice Poznania pełne są opustoszałych witryn, za którymi chowają się miejskie magazyny powietrza. Akt wprowadzenia do przestrzeni pustej tego, co pierwotnie do niej nie przynależy jest subwersywny - zmienia tożsamość tego miejsca, zmienia jego nadane, przyjęte za jedyne możliwe znaczenie. Takie będą Stany puste - projekt o potencjale, o przesuwaniu znaczeń i tożsamości, o wywracaniu ich. Za środek zmian posłużą akcje - performatywna, teatralna i wizualna. Każda z nich wydarza się przez jeden dzień, każda inaczej próbuje uporać się ze zmianą. Zamiast zamknięcia, końcem projektu będzie trwanie - przeniesienie w miejsca, które udało się wypełnić. Odetchnij. Czas zachłysnąć się powietrzem. Zapełnić Stany puste.

(-)
Materiał Teatru
16 maja 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia