Pod okiem nadzorców

"Chodnik 05" - reż. i chor. Jarosław Staniek - Gliwicki Teatr Muzyczny

Jarosław Staniek i Maciek Florek od wielu lat współpracują ze sobą przy choreografiach realizowanych dla polskich teatrów muzycznych.

Często angażują się w zaskakujące projekty – jak najdroższy spektakl taneczny nawiązujący do polskich legend „Opentaniec”, musical „Dracula” czy hiphopowy show „12 ławek”.

W 2005 roku spotkali się przy produkcji widowiska „Chodnik 05” w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Jest to jeden z najbardziej znanych spektakli tego zespołu. Głośno zrobiło się między innymi po wystawieniu go pod ziemią, w niedziałającej zabytkowej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. Tam zrealizowano nagranie telewizyjne.

Idea spektaklu bardzo odpowiadała podziemnym przestrzeniom – reżyser inspirował się wizjonerskim filmem „Metropolis” Fritza Langa i „Kontrolerami” Nimróda Antala. Zjazd do kopalni stał się dla niego symbolicznym przeniesieniem bohaterów (i widzów) w inny wymiar, gdzie obowiązują inne prawa moralne.

Tutaj praca przypomina jakiś tajemniczy rytuał, nad którego przebiegiem czuwają nadzorcy. Ich zadaniem jest zapobieganie niebezpiecznym zjawiskom, np. miłości uznawanej za destrukcyjną. Emocje bohaterów są jednak tak silne, że pokonują strach przed karą. Miłość więc ostatecznie zwycięży, ale jednocześnie doprowadzi do katastrofy.

Cała choreografia zrealizowana została w konwencji kina niemego. Scenografia nawiązuje do tajemniczego industrialnego świata, a z głośników popłyną stare tanga Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego zagrane przez Krzysztofa Jakowicza i zespół Tangata Quintet.

W Warszawie pokaz Gliwickiego Teatru Muzycznego można zobaczyć tylko raz. Zespół przyjeżdża na zaproszenie Centralnego Basenu Artystycznego, a jego „Chodnik 05” wystawiany jest w cyklu Polska Scena Tańca.

Sandra Wilk
Rzeczpospolita
21 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia