Pod znakiem Chopina i teatru

spektakle teatralne, operowe i kabaretowe, festiwale i recitale

Koncerty, spektakle teatralne, operowe i kabaretowe, festiwale i recitale - w naszym kalendarium najciekawszych wydarzeń artystycznych z całej Wielkopolski każdy znajdzie coś dla siebie

6 i 19 lutego

Kabareciarnia Laskowika

Zobaczyć na jednej scenie Zenona Laskowika i Jacka Fedorowicza? Rarytas! Tym bardziej warto zawczasu postarać się o bilety na ich występy w Damasławku (6 lutego, godziny 16.30 i 19) oraz w poznańskim kinie Apollo (19 lutego, godziny 17.30 i 20).

Damasławek, Gminny Ośrodek Kultury (ul. Żnińska 9), bilety: 45 zł www.damaslawek.pl Poznań, kino Apollo (ul. Ratajczaka 18), bilety: 60 zł, www.agencjabako.pl

7 lutego

Spektakl "Eachtra - Celtycka podróż"

Poznańscy pasjonaci kultury celtyckiej z zespołu muzycznego JRM Band i grupy tanecznej Celtica zapraszają na premierę multimedialnego widowiska przybliżającego kulturę Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii. Tytuł oznacza podróż - twórcy zabiorą nas w nią do Teatru Muzycznego, podczas dwóch seansów o godzinie 16 i 19.

Poznań, Teatr Muzyczny (ul. Niezłomnych 1e), bilety: 45 zł www.teatr-muzyczny. poznan.pl

7 lutego

Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy

Alternatywę dla folkloru irlandzkiego, zaproponują w Lesznie gwiazdy kultury cygańskiej z Donem Wasylem na czele. Ich koncert rozpocznie się o godzinie 17.

Leszno (Miejski Ośrodek Kultury, ul. Chrobrego 3), bilety: 40 zł www.mok.leszno.pl

12 lutego

Zostań Gwiazdą Kabaretu

Kolejna eliminacja festiwalu da publiczności okazję do poznania dwóch młodych formacji kabaretowych: Sakreble ze Zduńskiej Woli oraz Szarpanina ze Szczecina. Magnesem, który zapewne przyciągnie komplet widowni, będzie występ aktora Andrzeja Grabowskiego.

Poznań, Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8), bilety: 35 zł www.kwadrat-expo.com.pl

12 i 13 lutego

Agnieszka Chylińska

Taneczna piosenka "Nie mogę cię zapomnieć" sprawiła, że Agnieszka Chylińska znalazła nowych słuchaczy, choć rocka podobno się nie wyrzekła... Warto to sprawdzić podczas lutowych koncertów w Poznaniu i Pile.

Poznań, Broadway Club (ul. Gwarna 9), bilety: 50 zł Piła, Hala MOSiR, (ul. Żeromskiego 90), bilety: 35, 50 zł www.chylinska.com

13 lutego

Rock in Arena

Najbardziej reprezentatywny przegląd rodzimych, rockowych idoli w Poznaniu. Podczas pierwszej edycji imprezy Rock In Arena koncerty zagrają grupy Coma, Hey, Happysad, Muchy, Orchid oraz CF98.

Poznań, Arena (ul. Wyspiańskiego 33), godzina 16.30, bilety: 55, 65 zł www.go-ahead.pl

13 lutego

Freddy Kempf w Filharmonii

27. edycja najbardziej znanego polskiego festiwalu filmów dla dzieci (i o dzieciach). W konkursie weźmie udział ponad 40 tytułów, nagrody zostaną przyznane przez trzy komisje jurorskie. Wśród festiwalowych premier m.in. nowe filmy Roberta Glińskiego i Emira Kusturicy.

Poznań, Multikino Stary Browar (ul. Półwiejska 42), www.alekino.com

14 lutego

De Mono w Gołańczy

Walentynkową atrakcją dla mieszkańców Gołańczy będzie występ rzadko oglądanego ostatnio na koncertach zespołu De Mono.

Gołańcz, Gołaniecki Ośrodek Kultury (ul. Kowalika 1), bilety: 25, 40 zł www.golancz.pl

15 lutego

Recital Stanisława Tyma

Król polskiej komedii, satyryk i felietonista - w każdej z tych ról nie jest trudno wyobrazić sobie Stanisława Tyma. Tym razem zobaczymy go w kabaretowym recitalu.

Poznań, ODK Pod Lipami (Osiedle Pod Lipami 108a), bilety: 35 zł www.psmwinogrady.pl

17 lutego

Miśkiewicz gra Komedę

Siedem niezapomnianych kompozycji Krzysztofa Komedy usłyszymy w wykonaniu zespołu znakomitego saksofonisty Henryka Miśkiewicza.
Słupca, Miejski Dom Kultury (ul. Traugutta 5) www.mdk.slupca.pl

19 lutego

Podwójna premiera w Operze Poznańskiej

Wieczór operowy z dwoma dziełami współczesnych polskich kompozytorów. "Jutro" Tadeusza Bairda jest dramatem muzycznym w jednym akcie do libretta Jerzego S. Sito na podstawie sztuki Josepha Conrada. Z kolei "Kolonia karna" Joanny Bruzdowicz to jednoaktowa opera do tekstu Franza Kafki.

Poznań, Teatr Wielki (ul. Fredry 9) www.opera.poznan.pl

20 lutego

New Model Army

Od lat na różne sposoby udowadniają, że granie alternatywnego rocka oznacza ciągłe poszukiwania nowych, intrygujących brzmień. Kultowa, brytyjska formacja New Model Army rozpocznie 20 lutego w Poznaniu swą trasę koncertową po Polsce.

Poznań, Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), bilety: 49, 59 zł www.bluenote.poznan.pl

20 lutego

Amadeus zaprasza

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus (tym razem pod dyrekcją Anny Mróz) oraz soliści - skrzypaczka Kaja Danczowska, pianistka Justyna Danczowska oraz klarnecista Bartosz Pacan - zagrają utwory Haydna, Francka, Webera i Krajewskiego.

Poznań, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), bilety: 20-25 zł www.amadeus.pl

od 21 lutego

Festiwal "Chopin nasz współczesny"

Najważniejszym wydarzeniem Roku Chopinowskiego w Wielkopolsce będzie rozpoczynający się w niedzielę 21 lutego festiwal "Chopin nasz współczesny". Podczas 9 wieczorów usłyszymy nie tylko muzykę klasyczną, bo na projekt ten składają się także koncerty jazzowe, muzyki pop, teatr, a nawet kabaret.

Festiwal zainauguruje 21 lutego koncert "Geniusz podwójnie narodzony", czyli Chopin i Mozart w wykonaniu cenionej już w świecie, a mającej zaledwie 15 lat japońskiej pianistki Aimi Kobayashi. Nazajutrz o godzinie 19 warto będzie się wybrać na Speaking Concert "Z Żelazowej Woli do Paryża" z udziałem m.in. wykonującego klasykę i jazz pianisty Filipa Wojciechowskiego.

We wtorek również o godzinie 19 "Chicago Sound": Chopin na jazzowo w wykonaniu mieszkającej od lat w Chicago wokalistki Grażyny Auguścik oraz The Chicago International Trombone Ensemble. W środę kolejna porcja Chopina jazzowego podlanego sosem w stylu pop, czyli Natalia Kukulska z czołowym polskim gitarzystą jazzowym Jarosławem Śmietaną oraz poznański Classic Jazz Quartet. W czwartek koncert "La Musette, czyli Mazurek idzie w Tango": spotkanie z gitarzystą Krzysztofem Pełechem, kontrabasistą Alexandrem Morsey’em i akordeonistą Piotrem Rangno.

26 lutego pod hasłem "Swing, swing" posłuchamy Chopina w wykonaniu rosyjskiego pianisty jazzowego Leonida Chizhika, saksofonisty Leszka Żądło oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Kolejny dzień festiwalu to spotkanie z legendarną formacją The Swingle Singers: Chopin, ale i The Beatles a cappella! Niedzielny wieczór 28 lutego to Big Chopin Band & Malicki Show, czyli wspólny występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i znakomitego showmana. Na finał, w poniedziałek 1 marca, przygotowano cztery jednoaktówki, zamówione przez Filharmonię Poznańską u Tadeusza Bradeckiego, Cezarego Harasimowicza, Krzysztofa Jaślara i Krzysztofa Zanussiego.
Tego festiwalu nie wypada przegapić.

Poznań Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), bilety: 20-50 zł, wejściówki 15 zł, karnety: 400-600 zł www.filharmoniapoznanska.pl

22 lutego

Krystyna Janda jako Shirley Valentine

Bohaterka spektaklu "Shirley Valentine" chciała zwiedzać obce kraje. Jednak od lat wiedzie życie kury domowej i żony... Krystyna Janda w niezapomnianej roli.

Poznań, Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, godzina 17.30, 20.30, bilety: 90-150 zł, www.teatr- muzyczny. poznan.pl

26 lutego

Głos Rock Festiwal: Ten Years After

Legendarna formacja blues-rockowa dzieliła scenę festiwalu Woodstock z największymi gwiazdami ery rocka. Mimo upływu lat Tean Years After występują nadal w niemal niezmienionym składzie i nie ograniczają się tylko do niezapomnianych piosenek w rodzaju "I’d Like To Change The World" i "I’m Going Home". To pierwszy z cyklu "Głos Rock Festiwal": w marcu zagra w nim zespół RPWL, zaś w kwietniu grupa Gazpacho.

Poznań, Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), bilety: 100, 120, 140 zł www.ranus.pl

26 lutego

Nosowska śpiewa Osiecką

Rzadką okazję do posłuchania wokalistki Hey’a Kasi Nosowskiej w repertuarze z płyty "Nosowska śpiewa Osiecką" będą mieli mieszkańcy Leszna.

Leszno, Miejski Ośrodek Kultury (ul. Chrobrego 3), bilety: 48 zł www.mok.leszno.pl

26-28 lutego

Premiera "Cygańskiej miłości" w Muzycznym

Zawiedzione nadzieje to rozbudzone pragnienia oraz miłość i nienawiść w niemal siostrzanym uścisku. O tym opowiada romantyczna operetka Franza Lehara, którą przez trzy wieczory będzie można obejrzeć w Teatrze Muzycznym.

Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, godzina 19, bilety: 30, 44 zł www.teatr-muzyczny.poznan.pl

27 lutego

"Czekając na Chopina" w Operze

Podczas drugiej premiery w Operze Kieszonkowej poznamy nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne, w formule gry salonowej, wymyślonej przez George Sand.

Poznań Teatr Wielki (ul. Fredry 9) godzina 19.30, bilety: 20, 40 zł

27 lutego

Premiera w Kaliszu: "Ja, Hamlet"

Jubileuszowy sezon kaliskiej sceny jest dobrą okazją, by powrócić do arcydramatu Shakespeare’a. Inscenizacji "Hamleta" podjął się Marek Kalita, który sięgnął po przekład Stanisława Barańczaka, odczytując dramat w kontekście doświadczeń swojego pokolenia.

Kalisz, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego (pl. Bogusławskiego 1), bilety: 20, 50 zł www.teatr.kalisz.pl

Marcin Kostaszuk, MAZ, KAD, JAS, EW
Polska Głos Wielkopolski
2 lutego 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia