Pod znakiem romantyzmu

wykłady otwarte - "Gorączka romantyczna" - Teatr Narodowy

Teatr Narodowy wznawia cieszące się popularnością wykłady otwarte prowadzone przez krytyków, literaturoznawców i reżyserów. Do końca tego sezonu odbywać się mają pod hasłem "Gorączka romantyczna"

Jak pisze Maria Janion w swojej książce, od której tytułu pochodzi to hasło, „gorączka romantyczna to fantastyka i przeżycie kosmosu, tragizm i rewolucja. To wreszcie odrębność jednostki ludzkiej, to bunt samotnych indywidualistów przeciw obowiązującym normom społecznym i w obronie wolności".

Wykłady otwarte w tym sezonie skupiają się na zagadnieniu wizerunku bohatera romantycznego w dramacie europejskim. Będą bowiem tworzyły tło teoretyczne i historyczne dla premier planowanych na 2011 rok na scenie Teatru Narodowego. Najbliższą, „Lorenzaccia", przygotowuje Jacques Lassalle, i to właśnie o bohaterze opisanym przez Alfreda Musseta w sobotę opowie prof. Lech Sokół z Instytutu Sztuki PAN. W losach Lorenza de Medici, dokonującego zamachu na krewnego, okrutnego księcia Aleksandra, można odnaleźć analogię do postaci Konrada Wallenroda.

W planach jest też poprowadzenie wykładów m.in. przez Adama Pomorskiego, Jarosława Komorowskiego oraz Jerzego Jarockiego, który będzie opowiadał o pracy nad przygotowywanym w Teatrze Narodowym na jesień tego roku „Samuelem Zborowskim" Słowackiego. Wszystkie wykłady zostaną zebrane w książce, kolejnej pozycji z serii wydawniczej Teatru Narodowego.

Antonina Rogala
Rzeczpospolita
26 lutego 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki