Podarunek miasta na Dzień Dziecka

8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "KATOWICE - DZIECIOM"

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek rozpocznie się w Katowicach 1 czerwca.
Jest to podarunek miasta na Dzień Dziecka.

Dobrze, że najmłodsza część społeczeństwa została dostrzeżona i możemy jej pokazać to, co najlepszego różne teatry lalkowe mają do zaprezentowania - mówi Krystyna Siejna, wiceprezydent miasta Katowice.

W konkursie uczestniczyć będzie osiem teatrów, w tym pięć polskich i cztery węgierskie. - To nowość w programie festiwalu, że zaproszone zostały różne teatry, za to tylko z jednego kraju poza Polską - tłumaczy Krystyna Kajdan, dyrektor imprezy i Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, organizatora festiwalu. - Spektakle węgierskie będą tłumaczone symultanicznie. Jest to możliwe dzięki posiadanemu przez nas sprzętowi, który na co dzień pomaga dzieciom słabosłyszącym w odbiorze spektaklu.

Gospodarze też pokażą swoje produkcje, ale poza konkursem. Również poza konkursem pojawi się zespół z Budapesztu, a także goście z Chin - The China Zhangzou Puppet Troupe z przedstawieniem "Skarb orientu, czyli chiński świat lalek".

Przedstawienia będą się odbywać na dwóch scenach. Przy ul św. Jana 10 i w Galerii (ul. 3 Maja 25). Spektakle oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Henryka Jurkowskiego, historyka i znawcy światowego teatru lalek. Przyznane zostaną trzy nagrody Prezydenta Miasta Katowice: za najlepszy spektakl, najlepszą rolę kobiecą i najlepszą rolę męską. Laureaci otrzymają, oprócz pieniędzy, statuetki projektu Zygmunta Brachmańskiego.

Informacje o programie festiwalu można znaleźć na stronie www.ateneum.art.pl.

Reg
Polska Dziennik Zachodni
30 maja 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia