Podbój Madrytu

"Planeta Lem" - reż. P.Szkotak - Teatr Biuro Podróży w Poznaniu

W stolicy Hiszpanii Teatr Biuro Podróży zaprezentuje się na festiwalu Veranos de la Villa ze spektaklem "Planeta Lem"

Historia sceniczna, opowiedziana na podstawie prozy Stanisława Lema, jest przenikliwą i pełną humoru diagnozą współczesnego świata. Niesie refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku. Przedstawienie w reżyserii Pawła Szkotaka pokazuje świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewnia rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt, czym doprowadza ją do degeneracji i gnuśnej pasywności.

Bohaterami "Planety Lem" są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Świat zamieszkują humanoidalne istoty, których sens istnienia regulują halucynogeny. Pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów żyją więc w iluzji dobrobytu i spokoju.

"Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła - pisał Stanisław Lem w \'Kongresie futurologicznym\'. - Dlatego nie wolno jej budzić... Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata."

Czym skończy się kosmiczna podróż w czasie Ijona Tichego i jego spotkanie z Lepniakami - formą człowieka przyszłości? Czy w imię prawdy i świadomości Tichy ma prawo doprowadzić do katastrofy ich fałszywą idyllę? Czym skończy się interwencja przybysza z przeszłości?

W przedstawieniu Teatru Biuro Podróży wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Muzyka skomponowana przez Krzysztofa Nowikowa specjalnie dla tego projektu jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi. Widowisko nie zawiera treści ksenofobicznych oraz niepoprawnych polityczne.

Festiwal Veranos de la Villa adresowany jest do mieszkańców i turystów. Publiczność uczestniczy w spektaklach operowych, koncertach muzyki i pokazach flamenco, wystawach i prezentacjach filmów. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w najważniejszych miejscach kulturalnych stolicy Hiszpanii. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-24 lipca.

(-)
Culture.pl
18 lipca 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...