Podczas Nocy Poezji

Widowisko "Arka B"

W nocy z 6 na 7 września, już po raz trzeci w Krakowie, odbędzie się Noc Poezji. Głównym punktem programu będzie widowisko "Arka B" realizowane przez Teatr KTO, które rozpocznie się o godz. 20.30 na Rynku Głównym.

Spotkania i spektakle z tej okazji rozpoczną się w piątek od godz.15.30, a zakończą w sobotę nad ranem.

Widowisko multimedialne według scenariusza Bronisława Maja wyreżyserował Jerzy Zoń. "Arka B" w warstwie tekstowej oparta jest na utworach Stanisława Barańczaka - wybitnego polskiego poety i tłumacza poezji. Osią spektaklu - i głównym jego wątkiem - jest, podobnie jak w poemacie "Sztuczne oddychanie", symbolicznie przedstawiony los N.N., współczesnego moralitetowego "everymana". Bohater ten wędruje przez nasz czas i przez fundamentalne człowiecze doświadczenia. W drodze towarzyszą mu trzy postacie: jego "ciemne" alter ego i siły Dobra i Zła. Droga "everymana" przedstawiona jest w perspektywie egzystencjalnej i metafizycznej, a obrazują ją symboliczne epizody, dla których sceną staje się cały krakowski Rynek.

Tekst poetycki zyskuje dramatyczne dopełnienie dzięki znakomitej muzyce, światłu i ruchowi scenicznemu, które stwarzają niepowtarzalne widowisko. Przed widzami zostają postawione najważniejsze pytania o naszą dzisiejszą - i być może jutrzejszą- ludzką kondycję i tożsamość.

Opracowanie muzyczne widowiska przygotowała Ewa Kornecka, scenografię i kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, a choreografię i ruch sceniczny - Eryk Makohon. W rolach głównych wystąpią: Anna Dymna, Ewa Kaim, Krzysztof Globisz i Szymon Kuśmider. Na scenie zobaczymy także artystów Teatru KTO.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają nas na Rynku Głównym w ramach Nocy Poezji. Zaraz po spektaklu o godz.21.30 odbędzie się koncert znakomitej wokalistki - Renaty Przemyk.

Czeka nas prawdziwe poetycka noc w dobrym towarzystwie!

(-)
Materiał Teatru
6 września 2013

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia