Podniesiono wiek widzów

„Atlas wysp odległych" - reż. Marek Zákostelecký - Teatr Miniatura w Gdańsku

Kilka godzin przed premierą spektaklu „Atlas wysp odległych", Teatr Miniatura w Gdańsku zdecydował się podnieść wiek odbiorcy do 13 lat. Wcześniej twórcy wskazywali, że przedstawienie jest dla dzieci powyżej 10. roku życia. Wpływ na decyzję miały próby z widzami.

"Po przebiegu prób generalnych spektaklu "Atlas wysp odległych", po rozmowach w zespole i z naszymi pierwszymi widzami zdecydowaliśmy się podnieść wiek odbiorcy do 13 lat, obecnie traktujemy go jako spektakl dla młodzieży i dorosłych" - podała w sobotę, kilka godzin przed premierą, kierowniczka literacka teatru Agnieszka Kochanowska.

"Cały spektakl demitologizuje wyobrażenie wyspy jako raju i pokazuje, jak to wyobrażenie odbiega od rzeczywistości" - tłumaczyła i dodała, że w przestawieniu zostały zaprezentowane np. historie pokazujące okrucieństwo człowieka wobec ptaków czy wielorybów. "Reżyser Marek Zákostelecký inscenizuje to w poetyckich obrazach, ale poziom wrażliwości odbiorców bywa różny, więc bezpiecznie jest podnieść wiek widzów" - oznajmiła.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę o godz. 17 na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura. Przedstawienie powstało na podstawie książki Judith Schalansky o tym samym tytule.

Reżyser przedstawienia jest Marek Zákostelecký, który ma na swoim koncie ponad 130 scenografii do spektakli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Był też wielokrotnie nagradzany – dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix.

Muzykę do spektaklu skomponował Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji muzyk, współzałożyciel i frontman zespołu Komajota, nagradzany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Dramaturgicznie przy przedstawieniu współpracuje kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Kamil Marek Kowalski, Jacek Majok oraz Piotr Srebrowski na zmianę z Jakubem Ehrlichem.

(-)
Kurier PAP
20 marca 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia