Podoba nam się bardzo!

"Jak wam się podoba" - reż. Krystyna Janda - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Lekka komedia, lekki spektakl. Po reżyserii Krystyny Jandy można by się co prawda spodziewać czegoś więcej, niemniej jej "Jak wam się podoba" zostało odebrane przez widzów pozytywnie, o czym świadczyły co i rusz słyszane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim śmiechy i gromkie oklaski na koniec.

Choć nie wiadomo, czy aplauz nie był zasługą epilogu, którym William Shakespeare sprytnie zapewnił sobie owacje. Otóż, Rozalinda (Katarzyna Gorzelańczyk) nakłania kobiety z widowni, by klaskały w imię miłości do mężczyzn; tych zaś, by klaskali wszystkiemu, czemu kobiety nie przyklasnęły. Już sam pomysł wzbudził entuzjazm publiczności. Dla angielskiego dramaturga ocena widowni była najważniejsza - o tym świadczyć może już tytuł sztuki. Janda wychwyciła zabawne momenty w tekście i zręcznie zwalniała w nich akcję, eksponując na przykład zabawną mimikę postaci (po pocałunku Rozalindy i Orlanda bohaterowie są onieśmieleni i podekscytowani).

Jak często w komedii, mądrość nie idzie w parze z tytułami. Mędrcami okazują się ludzie prości, co więcej - wygnani przez księcia Fryderyka (Jarosław Tyrański). Obok zawikłanej historii rodu de Bois (despotyczne rządy, wygnanie starszego brata), oglądamy perypetie pasterzy i wieśniaków, którzy znaleźli się obok wygnańców w Lesie Ardeńskim. Jakub Nosiadek, wcielający się w postaci zapaśnika Karola i pasterza Sylwiusza, w drugiej roli zaskakuje jak nikt podejściem do miłości. Choć jego wybranka, pasterka Febe (Katarzyna Dałek), nie jest dobrym materiałem na żonę (otwarcie nim gardzi, prosi go nawet o przekazanie miłosnego listu innemu mężczyźnie - okazuje się nim przebrana Rozalinda), w rozczulający sposób mówi o miłości do niej.

Rządzący zaś są niezaspokojeni władzą i szukają w każdym wroga. Książę Fryderyk i jego sługusy to typowe czarne charaktery. Podły książę nie waha się wygnać z kraju siostrzenicę, Rozalindę, mimo jej niewinności. Nie widzi też przeszkód, by z nią udała się jego córka Celia (Agata Woźnicka). Wiejski proboszcz (Jarosław Tyrański) jest wiecznie pijany, wydaje się niezdolny do udzielenia ślubu błaznowi Lakmusowi i wieśniaczce Anielce. W końcu jednak błogosławi czterem parom, które odnalazły się w Lesie Ardeńskim. Oprócz wymienionych małżeństwo zawarli: Rozalinda z Orlandem, Celia z Oliwerem i Febe z Sylwiuszem. Więc jak to w komedii, wszystko kończy się dobrze. Zły książę, zrozumiawszy swój błąd, ustępuje tron bratu, Księciu wygnanemu (Krzysztof Matuszewski). Drugi zły charakter - zapaśnik Karol -jako jedyny ginie.

Aktorzy zrobili naprawdę dobrą robotę. Magdalena Gorzelańczyk to bardzo zdolna aktorska, zasłużenie laureatka, między innymi, Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2017 roku. Uchwyciła spryt Rozalindy, jej dziewczęcość, potrafiła wyrazić gorące uczucie i pewność siebie. Piotr Biedroń pokazał się jako namiętnie kochający ją Orlando. Michał Jaros stworzył bardzo ciekawą postać filozofującego, przewrotnego, zabawnego błazna.

Aktorzy wychodzą z tyłu sceny na nachyloną w taki sposób podłogę, by wyglądało, jakby przemierzali wzniesienie albo odbywali długą podróż - wszak wędrówka przez Las Ardeński zajmuje im prawie całą akcję. Zmianę przestrzeni sygnalizowały kolory światła: zielony - las, czerwony - miłosne wyznania bohaterów, neutralne światło - sceny zbiorowe na zamku i wśród wygnańców. Stroje nie były przekombinowane, pasowały do akcji. Książę Fryderyk i jego dwór w ciemnych płaszczach; wygnańcy, pasterze i wieśniacy w białych luźnych koszulach i sukienkach.

"Jak wam się podoba" to sztuka, o której od lat marzyła Krystyna Janda, najpierw o zagraniu Rozalindy, potem wyreżyserowaniu. "Radość, kpina, wesołość, prostota, beztroska i młodzieńcze temperamenty zapisane w tekście, zostawiały zawsze w mojej głowie uwodzące obrazy i wciąż chciałam je ucieleśnić. Teraz mam szansę" - czytamy jej słowa na stronie Teatru Wybrzeże. Marzenie można uznać za spełnione, czego potwierdzeniem jest duże zainteresowanie publiki. Na najbliższe spektakle nie ma biletów. Przedstawienie powstało w koprodukcji z 23. Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.

Paulina Janas
e-teatr.pl
19 lipca 2019
Portrety
Krystyna Janda

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia