Podobieństwa i odmienności

"Historia naturalna czyli o przedziwnych żyjątkach" - reż. Jędrzej Piaskowski - Teatr Andersena w Lublinie

Baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami, owadami i roślinami. Zanurzymy się w sekretne życie łąk, lasów i mórz. Poznamy losy i przygody istot, które żyją obok nas, bardzo blisko, choć często ich nie zauważamy.

 

Przyglądamy się kulturom zwierząt i roślin, żeby zastanowić się nad tym jak sami układamy nasze życie ze sobą, wśród przyjaciół, w rodzinie i szerzej w społeczeństwie. Bo czy na pewno jesteśmy we wszystkim najlepsi? I czy Ziemia to centrum wszechświata? Próbujemy zrozumieć jakiej lekcji mogą udzielić nam mniejsi (i więksi) współmieszkańcy naszej planety.

Przyglądanie się przyrodzie pozwala nam na nowo przemyśleć relacje między ludźmi. Szczególnie kieruje naszą uwagę w stronę tematów takich jak wspólnotowość, tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, czy problemy szeroko rozumianej dorosłości. Ważne dla nas jest, aby oswajać młodych widzów z ważnymi zjawiskami i wydarzeniami, które dotykają każdego z nas. Tworzymy przekrojowy obraz różnych grup społecznych, sposobów życia, pór roku i etapów życia. Obserwacja natury staje się furtką do głębszych rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości i wpisanych w nie procesów.

Swobodne snucie się opowieści oddala nasz spektakl od sztywnej, klasycznej formy baśni w stronę formy swobodnej, działającej na wszystkie zmysły fantazji, bogatszej w wątki i efektowne zwroty narracyjne, wyobraźniowe i wizualne. Interesuje nas też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka – aktor materii nieożywionej.  Dzięki swojemu podobieństwu i odmienności względem człowieka staje się ona nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń.

Partnerem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom
Patroni medialni:
Polskie Radio Lublin, Kurier Lubelski, TVP 3 Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Centrum, Radio Freee, Nocowanie.pl, CzasDzieci.pl, przedszkola.edu.pl, Lubelski.pl.

Agata Will
Materiał Teatru
27 listopada 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia