Podróż do fascynującego świata

"Lód" - reż. Janusz Opryński - Teatr Provisorium w Lublinie

Po „Braciach Karamazow” było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja „Lód”.

Fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów gdzieś pomiędzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkaną myślą Tadeusza Kotarbińskiego „by przeszłość odmienić", tak opowiadając nam nową Historię.

Jest 1924 rok. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Historia zamarzła. Na świecie pojawiły się dziwne formacje lodowe – Lute. Polska ciągle pozostaje w niewoli rosyjskiej. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa: liedniaków – tych, którzy są za zamrożeniem, i ottiepielników – tych, którzy chcą odmrozić świat. I oto główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof, logik, matematyk, nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy, by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat. Pojedziemy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Będziemy świadkami wielu wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych.
Janusz Opryński

01.12.2013  - spektakl w wersji ang
02.12.2013 

Centrum Kultury w Lublinie
Sala Widowiskowa
Bilety: 50/60 zł
Kasa pon. - pt. 10.00-19.00 i na godzinę przed spektaklem
Rezerwacje Kasa Biletowa - tel. 081 466 61 40

(-)
Materiał Teatru
18 listopada 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...