Podróż do początków kapitalizmu

"Dom spokojnej młodości" - reż. Łukasz Czuj - Teatr Miejski w Gliwicach

Serdecznie zapraszamy na pierwszą produkcję naszego teatru! Już 22 stycznia na afiszu pojawi się „Dom Spokojnej Młodości" ironiczno – groteskowa opowieść o burzliwych zdarzeniach z początku lat 90., spektakl dramatyczno – muzyczny w reżyserii Łukasza Czuja. Kolejne spektakle odbędą się 27, 28 i 29 stycznia na Dużej Scenie przy ulicy Nowy Świat 55/57.

„Dom Spokojnej Młodości" jest spektaklem dramatycznym, lecz odwołującym się jednocześnie do nowoczesnego teatru muzycznego. Opowiada o Polsce, o burzliwych zdarzeniach z początku lat 90, o pogoni za marzeniami i mirażami wpisanymi w obietnicę świeżo odzyskanej wolności.
(...) to wyprawa nasycona emocjami, jednak nie sentymentalna i ckliwa. „Dom Spokojnej Młodości" opowie o emocjach, wzruszeniach, ekscytacjach, które mają swoje korzenie w tamtych latach, a towarzyszą nam do dziś. Co więcej, po ćwierćwieczu nadal są bardzo gorące i bardzo współczesne. Cofniemy się o kilka kroków, by popatrzeć na siebie z dystansem, zobaczyć, co się w nas dzieje, co nas określa jako społeczeństwo, jako ludzi, kim jesteśmy. W naszym spektaklu nie zabraknie groteski, ironii, całość opowiedziana będzie w dynamicznym rytmie, z mocno rozbudowaną warstwą choreograficzną – mówi reżyser Łukasz Czuj.

Tłem opowieści są Gliwice: powstanie targowiska „Balcerek" przy ulicy Zwycięstwa, czy krótka wizyta papieża Jana Pawła II w roku 1999. Nie zabraknie także odniesień do wydarzeń, które poruszały wówczas masową wyobraźnię w naszym kraju, takich jak walka Andrzeja Gołoty z Lennoxem Lewisem o pas mistrza świata wagi ciężkiej, czy protesty rolników przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Kierunek teatralnej podróży do początków kapitalizmu wyznaczy muzyka. Usłyszymy rockowe brzmienia znakomitych polskich kapel: Kult, T. Love, Proletaryat, Yugoton, a także współczesne utwory Marcina Partyki - kompozytora muzyki teatralnej współpracującego m.in. z: Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Piosenki we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie.

Autorami scenariusza są: Michał Chludziński, poeta, dramaturg, tłumacz autor tekstów i piosenek, oraz scenariuszy dla teatrów zawodowych (m.in. Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Piosenki we Wrocławiu, Teatr Roma w Warszawie) oraz Łukasz Czuj. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska, autorka choreografii do spektakli powstających m.in. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Teatrze Roma. Scenografię przygotuje Michał Urban, laureat Złotej Maski 2012 za scenografię do spektaklu „Mistrz & Małgorzata story" na motywach powieści M. Bułhakowa w reż. Roberta Talarczyka.

Premiera będzie jednocześnie prezentacją nowego zespołu artystycznego Teatru Miejskiego w Gliwicach. W spektaklu wezmą udział nasi nowi aktorzy, absolwenci krakowskiej i wrocławskiej PWST oraz artyści gościnni zaangażowani do tego projektu.

Na scenie wystąpią: Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Alina Czyżewska, Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kucharzewski, Dominika Majewska, Maciej Piasny i Michał Wolny oraz gościnnie: Grzegorz Kliś, Aleksandra Maj, Artur Pierściński i Karolina Wasilewska oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Remigiusza Hadki.

(-)
Materiał Teatru
13 stycznia 2017
Portrety
Łukasz Czuj

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...