Podróż ku „radości"

„La Gioia” - reż. Pippo Delbono - Compagnia Pippo Delbono (Włochy)

To dzieło Pippo Delbono stało się nową podróżą ku „radości", którą artysta kontynuuje wraz ze swoją niezwykłą grupą aktorów w nowym trybie – w związku z pustką po odejściu Bobò.

Bobò był oddanym członkiem grupy Delbono od dnia, kiedy poznali się w szpitalu psychiatrycznym w Neapolu w 1995 r. Był głównym aktorem Delbono przez ponad 20 lat, jak również poetycką ikoną sztuki Delbono zarówno w teatrze, operze, jak i w filmach, które robili razem.

Bobò wciąż zaznacza swoją silną obecność nieobecność na scenie oraz poza nią w czasie podróży przez „hymn radości". Inscenizacja tego utworu jest poszukiwaniem tej szczególnej okoliczności. To przekraczanie rzek skrajnych nastrojów – strachu, radości, bólu, entuzjazmu, by w końcu, w jednej chwili, uchwycić eksplozję tej radości.

Zamiast zastygać w obrazach, dźwiękach czy wskazówkach scenicznych, Pippo Delbono i aktorzy jego zespołu starają się każdego wieczoru posuwać o krok dalej w kierunku tej nieskrępowanej egzaltacji, tej palącej intuicji, sprowadza więc klaunów, cyrk i taniec. Oto wspomnienie szamana, który przez szaleństwo wyzwala dusze. Oto melancholijne akordy tanga i stłumione krzyki z samego dna domu.

Oto bogactwo wizji ścigających się nawzajem, formujących się, zmieniających i przechodzących jedna w drugą: setki małych papierowych łódek; kolorowe szmaty rozrzucone jak fale Mare Nostro, aż do finału kwiatowej eksplozji, którą Pippo stworzył wraz z Thiérry Boutémy, normandzkim florystą.

Aktorzy Delbono pojawiają się na scenie jeden po drugim. Każdego na swój sposób czynią towarzyszem podróży, częścią niekończących się poszukiwań.

Aneta Głowacka
Materiał organizatora
12 czerwca 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Feblik
Lech Mackiewicz
Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z ta...