Podróż oczyszczająca

„Hamletmaschine" - reź. Nava Zukerman - Teatr Tmuna w Tel Awiwie

Ostatnim z zagranicznych spektakli w Nurcie Głównym 20. Festiwalu Szekspirowskiego jest spektakl „Hamlet Machine" Teatru Tmuna z Izraela w reżyserii Navy Zukerman!

Reżyser o spektaklu:
„Kiedy podeszłam do realizacji „Hamletmaschine" Müllera, na nowo odkryłam „Hamleta" Szekspira. Obydwa były bezlitosne. Hamlet Szekspira odbywa podróż, mającą na celu oczyszczenie jego domu. Domu, który jego matka i wuj zanieczyścili morderstwem, kłamstwami i manipulacjami, byle tylko zachować koronę. Müller karze „Hamleta" za jego naiwność, która powstrzymuje go przed jasnym osądem oraz przed działaniem. W „Hamletmaschine" Müller wycina szekspirowskiego Hamleta z jego czasów i umieszcza w swoich własnych, we Wschodnich Niemczech. Ustami klasycznego Hamleta wyraża swoje emocje i opinie o społeczeństwie i czasach, w których żyje.
Znalazłam się w obliczu dwóch różnych głosów, szekspirowskiego „Hamleta" i müllerowskiego „Hamleta". Zainspirowana Müllerem, udałam się na poszukiwanie własnego „Hamleta", z mojego czasu i miejsca.
Byłem „Hamletem", mówi Müller. Jestem z „Hamletów", piszę ja. A Ofelia? Nie wpada do wody. Zostaje tu, by czuwać nad pulsem świata." - Nava Zukerman, Dyrektor Artystyczny Teatru Tmuna.

Teatr Tmuna - alternatywny teatr, kreujący nowe układy przestrzenne, metody pracy i relacje między aktorem, a publicznością. Został założony w 1981 roku w Tel Awiwie przez Navę Zukerman. W 1982 roku teatr wziął udział w Festiwalu Acco. Zespół wystawił blisko 30 spektakli. Występował m.in. na Israel Festiwal, festiwalu teatrów alternatywnych Theaternetto Acre, Festiwalu w Edynburgu czy Manchesterze.
W październiku 1999 roku zespół zainaugurował działalność w nowej siedzibie, przy ulicy Soncino, w osiedlu Montefiore w Tel Awiwie. Z czasem teatr przekształcił się w centrum tańca i sztuki, w którym wystawiane są różne spektakle teatralne, odbywają się pokazy oraz imprezy muzyczne.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy, jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia.

Więcej informacji na temat 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku znajdą Państwo na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl .
Wkrótce zdradzimy kolejnych gości jubileuszowej edycji festiwalu.

Magdalena Hajdysz
Materiał organizatora
28 maja 2016

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia