Podróż przez Szepczący Las

"Amelka, Bóbr i Król na dachu" - reż. Lech Chojnacki - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

"Amelka, Bóbr i Król na dachu" to tytuł najnowszej inscenizacji, nad którą zespół katowickich lalkarzy pracuje już od połowy kwietnia. Premiera w piątek, 22 maja.

Tekst wybitnego niemieckiego dramatopisarza, Tankreda Dorsta (znanego przede wszystkim z twórczości dla dorosłych), to poetycka baśń inicjacyjna powstała z inspiracji bajkami nadreńskimi Clemensa von Brentano. Uniwersalna historia poruszająca między innymi temat przyjaźni i życzliwości opowiada o przygodach małej dziewczynki, która podczas wyprawy przez magiczny Szepczący Las pokonać musi mnóstwo niebezpiecznych przeszkód, a równocześnie odkrywa podstawowe prawdy o sobie i otaczającym ją świecie.

Intryguje niezwykła wyobraźnia autora, jego surrealne poczucie humoru. Dramaturgia oparta jest na wędrówce, tajemnicy i przemianie. Każda z postaci nosi w sobie jakąś zagadkę i nic nie jest takie, jakie się wydaje na początku.

Twórcy inscenizacji wykorzystują wprawdzie plan aktorski, ale to środki właściwe teatrowi lalek mają w tym widowisku przewagę; oglądamy lalki, maski i animowane formy.

Sztukę w znakomitym tłumaczeniu Jacka St. Burasa reżyseruje Lech Chojnacki, scenografię zaprojektowała Anna Chadaj, muzyka jest dziełem Roberta Kanaana, a choreografia Eweliny Ciszewskiej.

Premierę prasową zaplanowano na 22 maja, ale tym razem świętować będziemy z Teatrem Ateneum aż 3 dni. Przewidziano bowiem również premierę otwartą, na którą bilety można było kupić w specjalnej, symbolicznej cenie 2,50 zł. 23 maja - w Dniu Teatru Publicznego (przypomnijmy, że rok 2015 jest rokiem jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce) - w prawie wszystkich teatrach w kraju odbędzie się akcja pn. "Bilet za 250 groszy". Zaraz po niej - w niedzielę, 24 maja przedstawienie pokazane zostanie w ramach VIII Metropolitalnego Święta Rodziny.

Dodajmy, że spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
21 maja 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia