Podróż w głąb szafy
"Opowieści z Narnii" - aut. Clive Staples Lewis - reż. Gabriel Gietzky - Teatr Dzieci Zagłębia w BędzinieIstnieją dzieła ponadczasowe. Takie, które na trwałe wchodzą do kanonu, inspirując kolejne pokolenia twórców. Jednym z nich bez wątpienia jest seria powieści fantasy autorstwa brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa znana powszechnie jako "Opowieści z Narnii", której początkiem jest „Lew, czarownica i stara szafa".
Na przestrzeni lat powstało kilka prób przeniesienia na język teatru bądź kina. To skierowana głównie do młodego widza dzieło oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Niesie zarazem ze sobą istotny przekaz mówiący o sile przyjaźni, lojalności, jak i odwadze. Ostatnim przykładem scenicznej ekranizacji książki brytyjskiego pisarza jest sztuka wystawiana przez Teatr Dzieci Zagłębia, która miała premierę 24 maja.
Fabuła sztuki koncentruje się wokół czterech postaci. Jest to rodzeństwo składające się z dziewcząt Łucji i Zuzanny oraz chłopców, Edmunda i Piotra. Spektakl rozpoczyna się od ich zabawy w starym domu, w którym znajduje się pewna stara szafa. Najmłodsza Łucja, chowając się w niej, zostaje przeniesiona do magicznego świata zwanego Narnią. Spotyka tam fauna Tumnusa, z którym nawiązuje nić sympatii. Niestety ma on wobec niej niecne plany. Ostatecznie nie realizuje ich ze względu na swoją dobrotliwą naturę. Dziewczynka wraca do siostry i braci, lecz ci początkowo nie dają wiary jej historii. Dopiero gdy sami przenoszą się do zaczarowanego świata, akceptują jego istnienie. Ich obecność w nim stanowi jednak zagrożenie z uwagi na złą czarownicę Jadis. Tak rozpoczyna się wielka przygoda bohaterów.
Wersja „Opowieści z Narnii" w wykonaniu artystów Teatru im. Jana Dormana to spektakl pełną gębą. Imponuje nie tylko scenografia, ale także kostiumami. Na scenie dominuje kolor biały umiejętnie imitujący zimowy krajobraz panujący w magicznej krainie. Szczególnie efektownie prezentuje się także wielką lwią głową pojawiająca się w drugim akcie. Swoją rolę odgrywa również światło, które nadaje dziełu klimatycznie i uroku. Elementy te sprawiają, że widz może w pełni zapomnieć o świecie zewnętrznym i zatopić się w baśniowy świat pełen czarów i nadzwyczajnych wydarzeń. Twórcy stanęli przed trudnym zadaniem ukazania fantastycznych stworzeń, jakie występują w oryginalnym tekście. Także i z tego zadania wychodzą jednak obronną ręką. Ich wizja mieszkańców Narnii oraz wykonanie kostiumów wyróżnia się kreatywnością, współgrając z całością i stymulując wyobraźnię.
Opowieści z Narnii to sztuka, która z całą stanowczością polecić można każdemu młodemu widzowi. Materiał źródłowy, który sam w sobie wzbudza ciekawość, jest tutaj przedstawiony w stymulującej umysł formie. Spowite w bieli postacie wprowadzają na scenę klimat tajemnicy, przenosząc nas w inną, lepsza rzeczywistość. Pozwalają zapomnieć o zewnętrznym świecie, będąc azylem dla stroskanych umysłów.
Spektakl oferuje wszystko to, za co publiczność darzy teatr sympatią. Jako ciekawą alternatywę dla popularnej hollywoodzkiej serii gwarantuje udanie spędzony czas.