Podróż w świat lekkiej muzy

Znamy program Gali operetkowej w Alei Róż!

Powaga i żart, wiedeński walc i ludowy taniec, wielka miłość i płoche zaloty – operetka jest pełna kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie łączyć. W podróż do jej bogatego, wielobarwnego świata zabiorą nas Artyści Opery Krakowskiej już 31 sierpnia o 19:00 podczas gali w Alei Róż w Nowej Hucie. Wstęp na koncert jest wolny.

„Muzyka lekka, łatwa i przyjemna" – zwykło się mówić o operetce, jednak chwytliwe melodie to nie wszystko! Najwięksi twórcy tego gatunku – Johann Strauss, Franz Lehár czy Emmerich Kálmán – byli nie tylko mistrzami komponowania eleganckich walców, skocznych polek i ognistych czardaszów, które nucił cały Wiedeń. Byli bystrymi komentatorami ówczesnego społeczeństwa. Ich dzieła stanowią odbicie epoki – „całej przedwojennej ery, pustego światka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, światka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z każdym programem", jak pisał Bernard Grün o „Księżniczce czardasza", największym dziele Kálmána. Dlatego koncerty operetkowe to nie tylko świetna rozrywka, ale także fascynująca podróż do przedwojennych salonów, teatrów, a nawet buduarów.

Zabiorą nas w nią znakomici soliści: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeń oraz Jarosław Bielecki. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

„Gala Operetkowa w Alei Róż ma wieloletnią tradycję i jest jedną z najpiękniejszych chwil integrujących mieszkańców Nowej Huty niezależnie od ich wieku" – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — „Jak co roku zaprezentujemy najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe, dlatego zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich miłośników wspaniałych głosów i największych przebojów muzyki klasycznej. Tak jak zawsze uczestnikom wydarzenia rozdamy także róże – w tym roku wspólnie świętując 70-lecie Nowej Huty."

Na nowohuckiej ulicy zabrzmią operetkowe przeboje, między innymi: „Czardasz Silvy" i „Artystki, artystki z Variété"z „Księżczniczki Czardasza" Kálmána, poruszająca liryzmem aria „Twoim jest serce me" z „Krainy uśmiechu" Franza Lehára i całkiem aktualne kuplety Barinkay'a z „Barona cygańskiego", uznawane często za najsłynniejszą tenorową arię w całej operetkowej literaturze („Wielka sława to żart, książę błazna jest wart..."). Nie zabraknie w programie „Marsza Radetzky'ego" Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakończenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.

Gala odbywa się w roku ustanowionym decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczcić dorobek ojca opery narodowej, a jednocześnie nie zatracić się w operetkowej rozrywce, proponujemy na początek brawurowe „Tańce góralskie" z „Halki", dramatyczną, pełną miłosnego żaru arię Jontka z tej opery – „Szumią jodły...", a także „Dumkę Jadwigi" i „Polonez Miecznika" ze „Strasznego dworu". By uzupełnić polski kontekst, wplatamy w program „Kujawiaka" Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton" z III aktu „Casanovy" Ludomira Różyckiego.

Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Operą Krakowską.

Gala operetkowa w Alei Róż
31 sierpnia 2019, godz. 19:00
Aleja Róż, Nowa Huta
Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeń oraz Jarosław Bielecki, Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka

Mateusz Ciupka
Materiał Opery
13 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia