Podróż za jeden uśmiech

"Reisefieber, czyli podróż w nieznane" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Polski w Poznaniu

Poświęcony dojrzałym mężczyznom spektakl "Reisefieber, czyli podróż w nieznane" Piotra Rowickiego pokaże w piątek po raz pierwszy Teatr Polski w Poznaniu. Sztuka nawiązuje do historii znanej z powieści i serialu dla młodzieży "Podróż za jeden uśmiech".

Głównymi bohaterami spektaklu są Duduś i Poldek - dwaj mężczyźni wyruszający autostopem nad Bałtyk. Reżyser Piotr Ratajczak powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że sztuka została pomyślana jako "rodzaj przygodowej historii z wątkiem egzystencjalnym".

- To historia dojrzałych mężczyzn, wyruszających w podróż, która ma być rodzajem rozliczenia, spojrzenia wstecz, ale i przed siebie - powiedział. Imiona bohaterów sztuki nieprzypadkowo nawiązują do imion postaci z powieści Adama Bahdaja. "Podróż za jeden uśmiech" to dla mnie kultowa książka dzieciństwa, młodości. Możemy się przyjrzeć jak dzisiejszy Poldek i Duduś ruszają w swoją ostatnią podróż. Duduś jest tym mężczyzną, któremu w życiu lepiej wyszło: mieszka na strzeżonym osiedlu, jest zadowolony ze swojej pracy. Poldek to dorywcze prace, rodzina, dzieci - powiedział.

Twórcy zdecydowali się pokazać parę głównych bohaterów w trzech odsłonach, reprezentujących różne generacje mężczyzn.

- Każda z tych par ma nieco inny konflikt, nieco innych wątków dotyka. Najstarszy duet może częściej rozmawia o śmierci, młodszy - częściej o kobietach. To nie jest jednak jakiś głęboki, egzystencjalny traktat. Mężczyźni są tu trochę żałośni, trochę żenujący, trochę zabawni - jak to w życiu - powiedział reżyser.

(-)
(PAP)
12 lutego 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...