Podsumowanie Festiwalu Teatrów Muzycznych

2. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Muzycznych

Drugi edycja gdyńskiego przeglądu spektakli musicalowych z całego kraju potwierdza, że taka konfrontacja jest potrzebna. Nawet jeśli dla niektórych teatrów stanowi to bolesne zderzenie własnych wyobrażeń o sobie z rzeczywistością.

Jak można było przypuszczać tegoroczny festiwal nie obfitował w wiele dużych wydarzeń artystycznych. Takie były jedynie dwa - pokaz bezkonkurencyjnej "Opery za trzy grosze" Teatru Muzycznego Capitol i finałowy recital Katarzyny Groniec "Listy do Julii". 

Poza tym byliśmy świadkami spektakli nierównych, gdzie jeden ze środków wyrazu zdecydowanie dominował nad innymi (śpiew w "Jesus Christ Superstar" Teatru Rozrywki w Chorzowie, choreografia w "Chicago" Teatru Muzycznego w Gdyni, czy zamysł inscenizacyjny nad wykonaniem - "Phantom - Upiór w operze" Teatru Muzycznego w Poznaniu i "Ragtime" Gliwickiego Teatru Muzycznego). 

Nie obyło się również bez prezentacji znacznie słabszych - "Yentl" Teatru Muzycznego w Łodzi, "Skrzypek na dachu" Teatru Muzycznego w Lublinie, czy kompromitujący występ warszawskiego Teatru Studio Buffo. 

Zaskoczeniem były natomiast bardzo udane pokazy pozakonkursowe. Justyna Szafran, znana części gdyńskiej publiczności z legendarnego "Hair" gdyńskiego teatru w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, wystąpiła w ciekawym monodramie "Rzecze Budda Chinaski" [na zdjęciu], natomiast świeżo upieczeni adepci łódzkiej "Filmówki" pokazali żywiołowy, udany spektakl dyplomowy "Longplay", w którym wielkie możliwości wokalne na tle dobrego zespołu zaprezentowała laureatka marcowego, 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej - Justyna Wasilewska. 

"Opera za trzy grosze" w reż. Wojciecha Kościelniaka zasłużenie otrzymała Grand Prix festiwalu. To inscenizacja, w której bardzo dobra gra aktorska (najlepszy w moim odczuciu wykonawca tej edycji, Mariusz Kiljan grający Browna, to na co dzień aktor dramatycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu) poparta jest świetnie wykonanymi, bardzo trudnymi technicznie utworami wokalnymi, ciekawą i dobrze odegraną warstwą dźwiękową, bardzo plastyczną scenografią i pomysłowo wykorzystaną grą świateł. Jednak o jakości przedstawienia świadczy przede wszystkim pomysł inscenizatora, aby pozostać wiernym antymieszczańskiemu duchowi teatru Bertolta Brechta. W efekcie powstał undergroundowy, kompletny w formie i wykonaniu spektakl. 

Niepokoi fakt, że konkurs, który miał umożliwić porównanie poziomu wykonawców, zdominowany został przez kurtuazyjne gesty względem gospodarza festiwalu. O ile nagroda dla Andrzeja Śledzia za rolę Amosa Harta w "Chicago" nie podlega dyskusji, o tyle nagrodzenie kolejnych dwóch wykonawców gdyńskiej produkcji - Rafała Ostrowskiego (Billy Flynn) i Magdaleny Smuk (Roxie Hart) wydaje się dyskusyjne. Wielu wykonawców zaprezentowało się podobnie lub lepiej, jak w przypadku wrocławskiego przedstawienia. 

Podstawowym problemem musicalu w Polsce jest niemal kompletny brak konfrontacji między poszczególnymi scenami. Z wyjątkiem warszawskich teatrów muzycznych Studia Buffo i Romy lub ewentualnie górnośląskiej rywalizacji Teatru Rozrywki z Chorzowa i Gliwickiego Teatru Muzycznego, pozostałe sceny usytuowane są w innych regionach kraju. Pokazy siedmiu scen muzycznych i Opery na Zamku w Szczecinie (komercyjnego show Janusza Józefowicza z Teatru Studio Buffo nie sposób zaliczyć do prezentacji musicalowych) przekonują, jak bardzo zróżnicowany jest poziom wykonania, a nawet samego myślenia o musicalu w poszczególnych ośrodkach. To właściwie uniemożliwia podjęcie merytorycznej dyskusji na temat poziomu polskiego musicalu. 

Dlatego tak ważne są próby znalezienia dialogu między działającymi w różnych miejscach kraju, grającymi tylko dla własnej, określonej publiczności teatrami. Wierzę, że kolejne edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Muzycznych mogą się do tego przyczynić. 
*** 

Nagrody II edycji Festiwalu Teatrów Muzycznych: 
Grand Prix (20 000 zł) - Teatru Muzyczny "Capitol" za spektakl "Opera za trzy grosze", reż. W. Kościelniak 

Indywidualne nagrody aktorskie: 

5 000 zł - Magdalena Smuk ("Chicago" Teatru Muzycznego w Gdyni) 
4 000 zł - Rafał Ostrowski ("Chicago" Teatru Muzycznego w Gdyni) 
4 000 zł - Andrzej Śledź ("Chicago" Teatru Muzycznego w Gdyni) 
4 000 zł - Michał Musioł ("Ragtime" Gliwickiego Teatru Muzycznego) 
3 000 zł - Marta Tadla ("Jesus Christ Superstar" Teatru Rozrywki w Chorzowie) 

Wyróżnienia (nagrody rzeczowe) - vouchery o wartości 3.000 zł każdy: 
Paulina Łaba - "Rent" Opery na Zamku w Szczecinie 
Filip Cembala - "Rent" Opery na Zamku w Szczecinie 

Wyróżnia honorowe za pracę zespołową: 
Gliwicki Teatr Muzyczny 
Teatr Muzyczny w Gdyni 

Nagroda publiczności: 
- rola męska: Janusz Radek ("Jesus Christ Superstar" Teatru Rozrywki w Chorzowie) 
- rola żeńska: Magdalena Smuk ("Chicago" Teatru Muzycznego w Gdyni)

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
29 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...