Podsumowanie roku 2016 w WTP

Jubileuszowy 60. rok działalności Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Rok 2016 okazał się artystycznie bardzo udany, wystawiliśmy trzy jubileuszowe premiery: „Pustka. Pustynia. Nic." w reżyserii Leszka Bzdyla, „Bachantki" w reżyserii Maćko Prusaka oraz „Gdzie jest miłość?" w reżyserii Agnieszki Kulińskiej. Każde z przedstawień wzbudziło pozytywne reakcje i żywiołowe komentarze. Ponad to wzięliśmy udział w widowisku „2016 Dokąd?" w reżyserii Zbigniewa Preisnera w Narodowym Forum Muzyki.

Pantomima zagrała 50 przedstawień we Wrocławiu i 23 w Polsce, prezentując przedstawienia na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz biorąc udział w programie Teatr Polska z przedstawieniem „Hydrokosmos" w reżyserii Konrada Dworakowskiego.  Poza Wrocławiem spektakle Pantomimy można było oglądać m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, Fanaberiach Teatralnych w Wałbrzychu, Prologu Festiwalu Scena w Budowie w Lublinie, dwukrotnie w ramach Sceny Tańca Studio w Warszawie oraz Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu, na którym przedstawienie „Hydrokosmos" otrzymało nagrodę za najlepszą scenografię. To samo przedstawienie znalazło się w rankingu „Najlepszy. Najlepsza. Najlepsze" miesięcznika Teatr w kategorii Najlepszy spektakl taneczny. Za reżyserię „BATORY trans" Martyna Majewska została nominowana do nagrody WARTO, którą przyznaje Gazeta Wyborcza we Wrocławiu. Natomiast do Zespołu Artystycznego dołączyła Sandra Kromer-Gorzelewska.

Spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy zobaczyło niemal 10 000 widzów w całym kraju.

Niezwykle ważnym elementem działalności WTP w 2016 roku była edukacja. W kończącym się roku zakończyła się pierwsza edycja flagowego projektu edukacyjnego – „Akcja: EDUKACJA" z finałem na Scenie na Świebodzkim, a jednocześnie rozpoczęliśmy kolejną pn. „Akcja Edukacja 2.0" w nowej, rozbudowanej formule. Jubileuszowe warsztaty pantomimy i ruchu odbyły się również w Bolesławcu, Oławie, Dzierżoniowie, Głogowie i Kłodzku w ramach projektu „Pantomima porusza Dolny Śląsk". Kolejnym ważnym działaniem edukacyjnym był projekt „Miasta w Ruchu" w: Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Warszawskim Centrum Pantomimy, Teatrze Pinokio w Łodzi, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie i we Wrocławiu w siedzibie WTP z finałem w Teatrze Muzycznym Capitol. Rozpoczął się również cykl warsztatów „Wróć do formy z Pantomimą".

We wrześniu 2016 odbyły się oficjalne, ponadtygodniowe obchody 60. jubileuszu Wrocławskiego Teatru Pantomimy z przeglądem jubileuszowych premier – „Hydrokosmos", „BATORY trans", „Pustka. Pustynia. Nic." oraz „Bachantki". Poza spektaklami odbył się szereg dodatkowych wydarzeń – premiera publikacji pt.: „Teatr swój widzę kuliście", która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników i recenzentów, premiera słuchowiska „Mała, różowa kropka na czarnym tle" w reżyserii Martyny Majewskiej, przygotowana z okazji 15. rocznicy śmierci Henryka Tomaszewskiego, projekcja ostatniego przedstawienia Twórcy WTP pt. „Tragiczne gry", wykład performatywny Leszka Bzdyla „TOMASZEWSKI – przyczynek do remiksu" oraz warsztaty do przedstawienia „Hydrokosmos" i „Bachantki". We współpracy z firmą Pan Tu Nie Stał powstała również limitowana edycja koszulek z wizerunkiem Henryka Tomaszewskiego.

Mijający rok, organizowany pod hasłem „PANTOMIMA porusza!" był szczególny, bo jubileuszowy. Wydarzenia organizowane w 2016 roku zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Soroka
Materiał Teatru
30 grudnia 2016

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia