Podsumowanie roku 2018

Wrocławski Teatr Pantomimy zakończył rok 2018

Grudniowymi przedstawieniami Szkoły błaznów i Mikrokosmosu Wrocławski Teatr Pantomimy zakończył rok 2018.
Premiery i przedstawienia

Premiery i przedstawienia

W roku 2018 WTP wystawiło jedną premierę. Przedstawienie Café Panique w reżyserii Joanny Gerigk spotkało się z przychylnym przyjęciem publiczności i krytyki. Joanna Gerigk za oryginalną adaptację opowiadań Rolanda Topora była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej oraz do Emocji 2018 przyznawanych przez Radio Wrocław.

W mijającym roku zagraliśmy łącznie 44 przedstawienia we Wrocławiu, w tym m.in. BATORY trans, Historię brzydoty, Hydrokosmos, Poławiaczy papieru i Dom Bernardy Alba. Nasze przedstawienia widziało 4645 widzów, a frekwencja wyniosła 71,75%.
W 2018 braliśmy udział , już po raz trzeci, w programie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA. Przedstawienie Pustka. Pustynia. Nic. zaprezentowaliśmy w siedmiu miejscowościach: Nysie, Krotoszynie, Nowej Soli, Brzegu Dolnym, Kłodzku, Żarach, Radomsku. Przedstawieniom towarzyszyły również warsztaty pn. Wypełnić pustkę.

Działalność edukacyjna i pro bono

W roku 2018 kontynuowany był flagowy program edukacyjny WTP pn. Akcja: EDUKACJA. Od stycznia do grudnia dzieci, młodzież i dorośli uczestniczyli w zajęciach teatralnych w ramach grup JUNIOR, OTWARTEJ i PIERWSZY DZWONEK. Program uzupełniły warsztaty dla NAUCZYCIELI i warsztaty MISTRZOWSKIE, które poprowadził Jan Peszek. Partnerem Akcji: EDUKACJA jest Kino Nowe Horyzonty. W drugiej połowie roku ruszyła już trzecia edycja programu. W 2018 roku w projekcie wzięło udział blisko 3000 osób.

Dzięki współpracy z Wrocławskim Teatrem Lalek po raz pierwszy mieliśmy możliwość uczestniczenia w programie Lato w Teatrze. Ponadto przeprowadziliśmy kilkanaście lekcji teatralnych w ramach programu Szkoła w mieście, projektu Urzędu Miasta Wrocławia.

W grudniu odbyła się również popremiera dodruku interaktywnej książki dla najmłodszych czytelników pt. Pantomima autorstwa Agnieszki Charkot. Premiera miała formę interaktywnych warsztatów dla dzieci i rodziców.

Udział we wszystkich wydarzeniach edukacyjnych jest bezpłatny. Akcja: EDUKACJA realizowana jest ze programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

W listopadzie w ramach projektu Modernizacja zaplecza technicznego WTP, teatr zakupił sprzęt techniczny o łącznej wartości 42337,15 zł. Projekt realizowany był w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W mijającym roku teatr współpracował m.in. z Fundacją Katarynka, Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, Pociągiem do Kultury/Kulturzug, Uniwersytetem Ekonomicznym, Sofar Wrocław oraz z Fundacją Koncept Kultura, z którą z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotował film VR pt. MS Piłsudski.

100. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego

Rok 2018 był również czasem przygotowań do rozpoczęcia obchodów jubileuszu 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego. Obchody zaczęły się konferencją prasową i premierą pierwszego odcinka filmu pt. Pantomima krok po kroku. Udostępnianie w internecie lekcje pantomimy, prowadzone przez zespół aktorski WTP, prezentują i wyjaśniają elementy techniki pantomimy. Kolejne odcinki ukazywać się będą 20. dnia każdego miesiąca i będą dostępne na platformie You Tube na kanale PantomimaWroc.

W grudniu 2018 ogłoszony został Laureat Konkursu na debiut reżyserski w pantomimie. Premiera Medei w reżyserii Tomasza Szczepanka odbędzie się w marcu 2019 na Scenie na Świebodzkim.

Za ten niezwykły, intensywny czas chcemy serdecznie podziękować przede wszystkim naszym Widzom i Przyjaciołom. Jednocześnie bardzo gorąco zapraszamy do wspólnego świętowania 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego, która będzie dla nas najważniejszym i priorytetowym działaniem na 2019 rok. Mamy nadzieję, że planowany przez nas program, w tym premiery i działania okołoteatralne, dostarczą Państwu wielu artystycznych poruszeń.

Zapraszamy i do zobaczenia!

 

Piotr Soroka
Materiał Teatru
31 grudnia 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia