Podsumowanie sezonu teatralnego 2017/18 w Teatrze Ludowym
Serdecznie dziękujemy za współpracę w minionym sezonie teatralnym 2017/18Sezon 2017/18 był dla nas pełen wyzwań, wzruszeń oraz pracy, na którą złożyły się kolejne premiery, projekty okołorepertuarowe oraz działanie społeczne. W załączeniu przesyłam telegraficzny skrót tego, co już za nami i serdecznie zapraszam do Teatru Ludowego w nowym sezonie.
Sezon 2017 / 2018 w Teatr Ludowy zamyka następującym bilansem:
6 premier na scenach Teatru ludowego
1. „Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego", reż. Małgorzata Bogajewska
2. „Tożsamość Wila", reż. Gabriela Muskała
3. „Sędziowie", reż. Małgorzata Bogajewska
4. „Salto w tył", reż. Maćko Prusak
5. „Panna Julia", reż. Radek Stępień
6. „Hańba", reż. Marcin Wierzchowski
1 premiera poza siedzibą Teatru
1. „Trik Patryka", reż. Mateusz Przyłęcki
- 94338 widzów
- 550 zagranych spektakli
- 55 spektakli wyjazdowych
- frekwencja na poziomie 99%
Grand Prix X edycji Festiwalu „Boska Komedia" dla spektaklu „Sekretne Życie Friedmanów".
Nagrody indywidualne za kreacje aktorskie X edycji Festiwalu „Boska Komedia" dla Małgorzaty Kochan i Piotra Pilitowskiego za Sekretne życie Friedmanów.
Nagroda aktorska dla Marty Bizoń za rolę w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu.
Prezentacje „Sekretnego życia Friedmanów" na festiwalach i przeglądach teatralnych: Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie, gdzie spektakl zdobył nagrodę publiczności, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, Warszawskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt" w Toruniu.
Zaproszenia dla spektaklu „Sekretne życie Friedmanów" na międzynarodowe festiwale i przeglądy teatralne: Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Pilznie, Down Town Contemporary Arts Festival w Kairze, Culturescapes 2019 w Szwajcarii, prezentacja w Kunstlerhaus Mousonturm we Frankfurcie nad Menem.
Marka Radia Kraków za najlepszą premierę w kwietniu dla spektaklu „Salto w tył".
„Tożsamość Wila" Amanity Muskarii w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
„Trik Patryka" zrealizowany w ramach projektu konkurs im. Jana Dormana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został z wielkim sukcesem nieodpłatnie zaprezentowany w 30 szkołach Krakowa i Małopolski. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa i Urzędu Marszałkowskiego projekt będzie kontynuowany w szkołach na terenie miasta i gminy Kraków.
„Tożsamość Wila" z rekomendacją komisji artystycznej programu „Teatr Polska", organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i w przyszłym sezonie zostanie zaprezentowany w 10 ośrodkach kultury w całej Polsce.
„Akt równoległy" zdobył „Złotego Miedziaka", a tym samym wygrał XX Festiwal Oblicza Teatru w Polkowicach, jak również został zaprezentowany na Festiwalu Komedii w Katowicach.
W ramach programów operacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programów Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie otrzymaliśmy dotacje na realizację międzynarodowego projektu dla dzieci i młodzieży „Od dzieci dla dzieci", realizowanego we współpracy z teatrami z Estonii, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz na unikalny 3-letni projekt z pogranicza teatru i sztuk wizualnych skierowany do osób niewidomych i słabowidzących.
W ramach programu europejskich funduszy kulturalnych „Kreatywna Europa" weszliśmy we współpracę z partnerami zagranicznymi i czekamy na rozstrzygnięcie dwóch dużych projektów unijnych: „KULA" – międzynarodowy projekt z teatrami i organizacjami z Niemiec, Francji, Szwajcarii i Polski.„PLAY ON" – międzynarodowy projekt teatralny dla młodzieży wspólnie z teatrami i instytucjami m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Włoch, Estonii, Hiszpanii.
W tym sezonie nasz teatr oprócz produkcji teatralnych wziął udział w projekcie „Krakowska Giełda Teatralna" w ramach której zrealizuje spektakl w reżyserii Katarzyny Deszcz „Na początku i na końcu czasów", kontynuuje projekty edukacyjne „Spółdzielnia Teatralna" – warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów.
We współpracy z krakowską AST po raz drugi zorganizowaliśmy „Festiwal Młodych Reżyserów", w ramach którego został wyłoniony zwycięski projekt w reżyserii Ewy Rucińskiej „To tylko koniec świata". Spektakl będzie miał premierę na scenie Teatru Ludowego w sezonie 2018/2019.
Cały sezon działała „Spółdzielnia teatralna" w ramach której prowadziliśmy warsztaty dla dzieci i seniorów. Na pokazy pracy grup warsztatowych zapraszamy 16 września.
Jednak największą satysfakcję sprawia nam ciągła obecność, niezwykłe wsparcie i niesłabnący entuzjazm naszych widzów. Wszystko to, co nadaje największy sens naszej pracy.
UDANYCH WAKACJI!