Podsumowanie sezonu teatralnego 2017/18 w Teatrze Ludowym

Serdecznie dziękujemy za współpracę w minionym sezonie teatralnym 2017/18

Sezon 2017/18 był dla nas pełen wyzwań, wzruszeń oraz pracy, na którą złożyły się kolejne premiery, projekty okołorepertuarowe oraz działanie społeczne. W załączeniu przesyłam telegraficzny skrót tego, co już za nami i serdecznie zapraszam do Teatru Ludowego w nowym sezonie.

Sezon 2017 / 2018 w Teatr Ludowy zamyka następującym bilansem:

6 premier na scenach Teatru ludowego

1. „Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego", reż. Małgorzata Bogajewska

2. „Tożsamość Wila", reż. Gabriela Muskała

3. „Sędziowie", reż. Małgorzata Bogajewska

4. „Salto w tył", reż. Maćko Prusak

5. „Panna Julia", reż. Radek Stępień

6. „Hańba", reż. Marcin Wierzchowski

1 premiera poza siedzibą Teatru

1. „Trik Patryka", reż. Mateusz Przyłęcki

  • 94338 widzów
  • 550 zagranych spektakli
  • 55 spektakli wyjazdowych
  • frekwencja na poziomie 99%

Grand Prix X edycji Festiwalu „Boska Komedia" dla spektaklu „Sekretne Życie Friedmanów".
Nagrody indywidualne za kreacje aktorskie X edycji Festiwalu „Boska Komedia" dla Małgorzaty Kochan i Piotra Pilitowskiego za Sekretne życie Friedmanów.

Nagroda aktorska dla Marty Bizoń za rolę w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu.

Prezentacje „Sekretnego życia Friedmanów" na festiwalach i przeglądach teatralnych: Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie, gdzie spektakl zdobył nagrodę publiczności, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, Warszawskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt" w Toruniu.

Zaproszenia dla spektaklu „Sekretne życie Friedmanów" na międzynarodowe festiwale i przeglądy teatralne: Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Pilznie, Down Town Contemporary Arts Festival w Kairze, Culturescapes 2019 w Szwajcarii, prezentacja w Kunstlerhaus Mousonturm we Frankfurcie nad Menem.

Marka Radia Kraków za najlepszą premierę w kwietniu dla spektaklu „Salto w tył".

„Tożsamość Wila" Amanity Muskarii w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

„Trik Patryka" zrealizowany w ramach projektu konkurs im. Jana Dormana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został z wielkim sukcesem nieodpłatnie zaprezentowany w 30 szkołach Krakowa i Małopolski. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa i Urzędu Marszałkowskiego projekt będzie kontynuowany w szkołach na terenie miasta i gminy Kraków.

„Tożsamość Wila" z rekomendacją komisji artystycznej programu „Teatr Polska", organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i w przyszłym sezonie zostanie zaprezentowany w 10 ośrodkach kultury w całej Polsce.
„Akt równoległy" zdobył „Złotego Miedziaka", a tym samym wygrał XX Festiwal Oblicza Teatru w Polkowicach, jak również został zaprezentowany na Festiwalu Komedii w Katowicach.

W ramach programów operacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programów Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie otrzymaliśmy dotacje na realizację międzynarodowego projektu dla dzieci i młodzieży „Od dzieci dla dzieci", realizowanego we współpracy z teatrami z Estonii, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz na unikalny 3-letni projekt z pogranicza teatru i sztuk wizualnych skierowany do osób niewidomych i słabowidzących.

W ramach programu europejskich funduszy kulturalnych „Kreatywna Europa" weszliśmy we współpracę z partnerami zagranicznymi i czekamy na rozstrzygnięcie dwóch dużych projektów unijnych: „KULA" – międzynarodowy projekt z teatrami i organizacjami z Niemiec, Francji, Szwajcarii i Polski.„PLAY ON" – międzynarodowy projekt teatralny dla młodzieży wspólnie z teatrami i instytucjami m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Włoch, Estonii, Hiszpanii.

W tym sezonie nasz teatr oprócz produkcji teatralnych wziął udział w projekcie „Krakowska Giełda Teatralna" w ramach której zrealizuje spektakl w reżyserii Katarzyny Deszcz „Na początku i na końcu czasów", kontynuuje projekty edukacyjne „Spółdzielnia Teatralna" – warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów.

We współpracy z krakowską AST po raz drugi zorganizowaliśmy „Festiwal Młodych Reżyserów", w ramach którego został wyłoniony zwycięski projekt w reżyserii Ewy Rucińskiej „To tylko koniec świata". Spektakl będzie miał premierę na scenie Teatru Ludowego w sezonie 2018/2019.

Cały sezon działała „Spółdzielnia teatralna" w ramach której prowadziliśmy warsztaty dla dzieci i seniorów. Na pokazy pracy grup warsztatowych zapraszamy 16 września.

Jednak największą satysfakcję sprawia nam ciągła obecność, niezwykłe wsparcie i niesłabnący entuzjazm naszych widzów. Wszystko to, co nadaje największy sens naszej pracy.

UDANYCH WAKACJI!

Magda Węgrzyn
Informacja nadesłana
17 lipca 2018

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...