Podsumowano sezon

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Bardzo intensywny sezon artystyczny mają za sobą aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego. Ostatni spektakl został bowiem zagrany przy komplecie na sali dopiero 31 sierpnia.

- Był to wyjątkowy okres - spoglądając szczególnie na liczby - 10 premier, 385 spektakli i co szczególnie cieszy to 65 tysięcy widzów. To kolejny rekordowy wynik, najlepszy od ponad 25 lat - mówi Rafał Balawejder (na zdjęciu), dyrektor naczelny Teatru.

Sezon rozpoczął się od bardzo udanej premiery podczas Festiwalu Talia "W pokoju obok" w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Jury festiwalu uznało, że "Paw Królowej" Doroty Masłowskiej z Narodowego Starego Teatru w Krakowie jest przedstawieniem najśmieszniejszym, najmądrzejszym, najbardziej nowatorskim i najlepiej zagranym, natomiast nagrodę publiczności otrzymał spektakl "Jak się kochają w niższych sferach" z Teatru Kamienica z Warszawy.

W listopadzie, w ramach zakończenia projektu "Trzy razy pra", na scenie Underground zobaczyliśmy "Walkę czarnucha z psami" B.M.Koltesa w reżyserii Jakuba Porcariego. Z kolei w styczniu dla fanów Agnieszki Osieckiej nie lada wydarzeniem była premiera sztuki "Apetyt na czereśnie" w wykonaniu Kingi Piąty i Ireneusza Pastuszaka. Styczniowa premiera "Procesu" F.Kafki przeniesionego na deski teatru przez Jarosława Tumidajskiego zabrała widzów w podróż do świata Józefa K., jakiego do tej pory nie znali.

Nie zabrakło również propozycji dla młodych widzów - dla "naj najów", najmłodszych odbiorców sztuki teatralnej, Tomasz Piasecki wyreżyserował "Księgę lasu" W. Graniczewskiego, a z kolei w maju 2014 r. na dużej scenie do baśniowej krainy przeniosła młodych widzów Julia Mark w spektaklu "Alicja w krainie czarów".

Jako bardzo udaną można ocenić premierę "Skąpca" w reżyserii słowackiego reżysera Mariána Pecko - od momentu wystawienia spektaklu w kwietniu 2014 do końca sezonu został zagrany 17 razy!

Wśród propozycji muzycznych znalazł się m.in. koncert zespołu Lao Che, sylwestrowy koncert muzyki klasycznej, a także koncert Starego Dobrego Małżeństwa zorganizowany "in memoriam Edwarda Żentary".

W ramach sceny impresaryjnej zaprezentowano m.in.: bardzo ciepło przyjęte przez widzów widowisko muzyczne "Ukraina-Polska Tranzyt" w wykonaniu zaprzyjaźnionego zespołu teatralnego z Białej Cerkwi, a także "Być jak Kazimierz Deyna" z Teatru z Częstochowy oraz "Sposób na kobietę - szalona komedia Romanca" w wykonaniu krakowskich aktorów.

Sezon artystyczny 2013/2014 to również okres zmian personalnych - we wrześniu 2013 r. z pełnienia funkcji dyrektora artystycznego zrezygnowała Ewelina Pietrowiak. Od 14 kwietnia 2014 r. stanowisko dyrektora artystycznego objął Jakub Porcari.

Teatr realizował w ciągu całego roku projekt "Tarnów Stolica Komedii", który był okazją do prezentacji spektakli komediowych teatrów nieinstytucjonalnych oraz komediowych grup studenckich a także prezentacji plenerowych, dzięki którym "Skąpca" można było zobaczyć w Nowym Sączu, na tarnowskim Rynku oraz w amfiteatrze w Borzęcinie.

Ponadto Teatr Solskiego otrzymał dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Edukacja kulturalna" w wysokości 50 000 zł na realizację projektu "VI Festiwal Mała Talia - pierwsze kroki w świecie teatru".

Teatralne foyer było miejscem ośmiu wernisaży sztuk plastycznych m. in. Salon zimowy ZPAP, Sublimatis Con-Quiro. Głowacz, Słomka, Ruszel", Sławomir Lewczuk. Malarstwo; "Zbliżenia" -konkurs fotograficzny; "7 odsłon Skąpca"; "Podróż po krainie czarów", wystawa prac dyplomowych studentów instytutu sztuki PWSZ w Tarnowie.

Oczywiście to nie wszystkie wydarzenia jakie miały miejsce w Teatrze Solskiego lub też jakie były udziałem jego zespołu artystycznego. Wciąż rosnące zainteresowanie ofertą Teatru im. Ludwika Solskiego dowodzi bowiem, że repertuar dobrze się wpisują w potrzeby i oczekiwania tarnowskiej publiczności. Co warto podkreślić publiczności bez której przecież teatr nie istnieje.

(-)
Materiał Teatru
2 września 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...