Podwójne świętowanie w Teatrze Śląskim

104. urodziny Teatru i 15-lecie Rady Mecenasów

W piątek 14 października odbyły się 104. urodziny Teatru Śląskiego w Katowicach. Ale nie tylko. Rok 2011 jest bowiem ważną datą również dlatego, iż to właśnie 15 lat temu dzięki staraniom Dyrektor Naczelnej śląskiej sceny - Krystyny Szaraniec powołano tzw. Radę Gospodarczą, obecnie Radę Mecenasów, czyli organizację wspierającą finansowo ów bliski nam przybytek Melpomeny

Z okazji 15 roku działalności Rady Mecenasów włodarze Teatru Śląskiego postanowili uhonorować wszystkich jej członków portretami, które zostały uroczyście wręczone każdemu przedstawicielowi Rady osobiście. Ponadto w Galerii Foyer otwarta została wystawa „Rada Mecenasów Teatru Śląskiego w 15. roku działalności”, prezentująca wszystkie osobowości skupione w Radzie. Uroczyste wręczenie portretów stało się okazją do wspomnienia burzliwej historii śląskiej sceny, jej problemów w czasach transformacji. Na szczęście – dzięki powstaniu wówczas Rady Gospodarczej – uniknięto widma zamknięcia Teatru Śląskiego, które niestety przez pewien czas zagrażało katowickiej scenie. 

Oprócz uhonorowania przedstawicieli Rady Mecenasów dbających o finansową stronę Teatru Śląskiego wręczono również nagrody osobom wspierającym tę instytucje na inne sposoby: dziennikarzom oraz tym, którzy propagują Teatr Śląski poprzez uczestnictwo w spektaklach Teatru. Przyjaciele Teatru Śląskiego otrzymali grafiki „Przyjaciel Teatru” oraz „Głowa Otwarta na Teatr”.

Urodzinom Teatru oraz jubileuszowi Rady towarzyszył spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego działającego przy Teatrze Śląskim. Był to spektakl „Achilles i panny” w reżyserii Henryka Adamka, którego premiera odbyła się w czerwcu, podczas inauguracji Dni Teatru Śląskiego. Wybór tytułu sztuki był nieprzypadkowy, albowiem – przypomnijmy – wtedy też odbył się jubileusz pracy artystycznej Ignacego Gogolewskiego, aktora związanego z katowicką sceną, który w czasach młodzieńczych m.in. w „Achillesie i Pannach” kreował jedną z głównych ról. Spektakl okazał się lekką i przyjemną komedią nawiązującą do antycznych bóstw i mitologicznych bohaterów. Nad wyraz poprawne aktorstwo młodych adeptów Studium poprowadzonych ręką doświadczonego reżysera mile zaskoczyły śląska publiczność.

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
17 października 2011

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia