Podyskutują o kulturze

Teatr Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza na comiesięczne dyskusje w ramach nowego projektu "Agora Kultura". Pierwsze spotkanie odbędzie się 28 września i dotyczyć będzie tolerancji w sztuce i tolerowania sztuki przez odbiorcę.

"Agora Kultura" to przestrzeń dialogu pomiędzy publicznością a jej twórcami i organizatorami gdyńskiej kultury. Podczas comiesięcznych poniedziałkowych spotkań w Teatrze Gdynia Główna, możemy dyskutować, wyrażać swoje opinie, komentować, zadawać pytania. Rozmawiać o jakości, o odbiorcy, o procesie twórczym, o kreowaniu repertuaru i partycypacji odbiorców w tym procesie. Pretekstem do wymiany poglądów będą najnowsze propozycje gdyńskich artystów.

Jakie jest zadanie kultury? Kim jest jej odbiorca? Czy oczekiwania widza i twórcy mają szansę się spotkać? Czy kultura jest dla nas?

***

Zapraszamy:

28 września (poniedziałek) godz. 18, "Arab, kobieta, murzyn. Kolorowa kultura w szarym kraju? Czy sztuka toleruje? I czy tolerujemy sztukę?" Dyskusja podsumuje letnie gdyńskie wydarzenia kulturalne.

Pierwsze spotkanie zaplanowane na 28 września prowokacyjnie zatytułowane "Arab, kobieta, murzyn. Kolorowa kultura w szarym kraju?" będzie się skupiało na letnich propozycjach kulturalnych w Gdyni w 2015 roku. Dyskusja, dla której pretekstem będzie zagadnienie tolerancji w sztuce i tolerowania sztuki przez odbiorcę w trzech częściach podsumuje: teatr w przestrzeni miasta, festiwale muzyczne oraz sztukę i design na ulicach. W rolę moderatorów wcielą się: młoda dziennikarka Agata Olszewska oraz gdyński twórca i dziennikarz Marcin Grota. Do uczestnictwa w dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza, Centrum Kultury w Gdyni, Teatru Gdynia Główna, wydarzeń muzycznych Globaltica i Ladies' Jazz Festival, a także festiwali Traffic Design i Gdynia Design Days.

Podczas spotkania twórcy i organizatorzy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami z tegorocznych edycji własnych wydarzeń, a następnie ich odbiorcy będą zadawać pytania, wyrażać swoje opinie i dzielić się ewentualnymi rekomendacjami na przyszłość.

---

26 października (poniedziałek) godz. 18, "Napisane, sfilmowane! Literatura i film - jedne z najważniejszych priorytetów miasta. Czy są obecne w tkance miejskiej?"

---

30 listopada (poniedziałek) godz. 18, "Za-duchy, czy trzeba przewietrzyć kulturę? Pamięć, tradycja, historia - czy wciąż inspirują? Okazja do zastanowienia się nad rolą przeszłości w procesie twórczym. "Zadusznie" czy "za dusznie"?"

---

21 grudnia (poniedziałek) godz. 18, "Dzieci śmieci. Czy sztuka dla dzieci jest gorsza? Zabawiać czy rozwijać? Jak kształtować i pobudzać dziecięcego odbiorcę, by dojrzewał w kulturze?"

Wstęp bezpłatny!

***

"Agora Kultura" to pilotażowy projekt Teatru Gdynia Główna polegający na stworzeniu przestrzeni dialogu pomiędzy publicznością i odbiorcami gdyńskiej kultury a jej twórcami i organizatorami, w którym obie grupy będą uczestniczyć na zasadzie równości i poszanowania swoich opinii. Regularne, comiesięczne poniedziałkowe spotkania w Teatrze Gdynia Główna, moderowane przez dziennikarzy związanych z kulturą będą okazją do rozmów na najgorętsze tematy związane z nowymi propozycjami gdyńskich artystów, ale przede wszystkim będzie to okazja do wypowiedzi i wysłuchania, tych, którzy bardzo często nie mają możliwości wyrażenia głośno swojej opinii - czyli widzów i odbiorców kultury.

Dyskusje, którego punktem wyjścia będzie propozycja artystyczna (impreza, festiwal, gdyńska premiera teatralna, kinowa, koncert, płyta, wystawa, projekt) mają na celu nawiązanie stałego dialogu pomiędzy odbiorcami a środowiskiem kulturalnym Gdyni, podczas którego twórcy będą mieli okazję poznać opinie swojej publiczności, jej potrzeby i punkt widzenia, a widzowie, przekonać się o powodach, dla których wybrane propozycje artystyczne są prezentowane w danej formie lub z jakiego powodu są wystawiane. Spotkania te mają szansę stać się płaszczyzną wymiany myśli, doświadczeń i opinii, kształtując wiedzę o kulturze odbiorców i pogłębiając proces partycypacji publiczności we współkreowaniu oferty kulturalnej Gdyni.

---

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

(-)
Materiał Teatru
19 września 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia