Poetycki teatr Zahry Sabri

"Kosmos Zahry Sabri" - aut. Zahra Sabri - Muzeum Zabawek i Zabawy, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zapraszają na unikatową wystawę irańskich lalek teatralnych pn. "Kosmos Zahry Sabri". Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego o godz. 17 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wystawę będzie można oglądać do 9 marca.

Wystawa "Kosmos Zahry Sabri" prezentuje lalki teatralne irańskiej reżyserki, scenografki, projektantki i twórczyni lalek - Zahry Sabri. Artystka rozpoczęła swoją karierę zawodową w 1990 roku, formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Od tego czasu jej spektakle były prezentowane i nagradzane m.in. w Teheranie (Iran), Charleville-Mezier (Francja), Warszawie (Polska), Ruhr (Niemcy), Tunezji, Libanie, Rosji, Indiach, Szwecji, Hiszpanii i Kazachstanie.

Teatr Zahry Sabri jest teatrem stricte poetyckim, w każdym przedstawieniu posługującym się inną formą. Zawsze jednak jest to forma o wysmakowanej stylistyce, czerpiącej zarówno z tradycji teatru perskiego, jak i wątków oraz estetyki Zachodu. Odnajdziemy w niej m.in. wpływ tradycyjnej Kheimeh Shab Bazi - najbardziej znaczącej i kultywowanej formy teatru lalkowego we współczesnym Iranie.

Wystawa prezentuje lalki z sześciu różnych spektakli, które Zahra Sabri zrealizowała w Teheranie. Są to m.in. lalki wykonane z miazgi drzewnej, drutu, gliny ceramicznej, małe lalki zakładane na ręce, czy też lalki, które powstały "na oczach widzów" podczas spektaklu.

Wystawa "Kosmos Zahry Sabri" przyjechała do Kielc z Warszawy, gdzie dzięki współpracy Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej ze Stowarzyszeniem Unia Teatr Niemożliwy, towarzyszyła XII Międzynarodowemu Festiwalowi Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też Człowiek". Wcześniej natomiast, na przełomie 2016 i 2017 roku, prezentowana była w Hiszpanii pn. "Una soadora de Iran" (Marzycielka z Iranu).

Kuratorzy wystawy: Monika Bocheńska - Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Marek Żurawski - Unia Teatr Niemożliwy

(-)
Materiał organizatora
7 lutego 2018

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...