Poezja Jesienina

LXI Krakowski Salon Poezji w Gliwicach - Gliwicki Teatr Muzyczny

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza 29 maja (niedziela) o godz. 12.00 na scenę GTM przy Nowym Świecie. Odbędzie się tam LXI Krakowski Salon Poezji w Gliwicach - "Poezja Sergiusza Jesienina"

Siergiej Jesienin był postacią tragiczną. Wiersze pisał już w wieku dziewięciu lat. Debiutował w 1914 roku, a jego pierwszy tomik Radunica ukazał się dwa lata później. Szybko popadł w niełaskę u cara, ponieważ odmówił napisania hymnu pochwalnego na jego cześć. Przebywał na zesłaniu, dzięki czemu po Rewolucji Październikowej komunistyczne władze początkowo popierały jego twórczość, wkrótce jednak poeta rozczarował się do nich i zaczął je krytykować w swoich wierszach. Jesienin był twórcą manifestu tzw. imażynizmu, który za główny środek poetycki uznawał pojedynczy obraz lub ciąg luźno ze sobą powiązanych obrazów. Bohater jego wierszy jest człowiekiem samotnym, zagubionym w mieście i tęskniącym za życiem toczącym się w rytm natury. Jesienin był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan oraz z wnuczką Lwa Tołstoja. Zżerał go alkoholizm, cierpiał na depresję. W 1925 roku popełnił samobójstwo w leningradzkim hotelu "Internacjonał".

Twórczość Sergieja Jesienina gościom Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach przybliży Alona Szostak, artystka Teatru Rozrywki w Chorzowie, absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie.

Czyta: Alona Szostak (Teatr Rozrywki)
Oprawa muzyczna: Lena Minkacz (Teatr Rozrywki) - fortepian
Gospodarz Salonu: Paweł Gabara

Bilety wstępu: 1 zł

(-)
Materiały Teatru
24 maja 2011

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia