Pogawędki paryżan

"Rozmowy w parku" - reż. Romuald Szejd - Teatr Scena Prezentacje w Warszawie

Obyczajowa opowieść o pięciorgu znajomych, którzy spotykają się w paryskim parku. Mijają kolejne pory roku, a oni dyskutują, spierają się, rozmawiają o sprawach poważnych i błahych.

Jest wśród nich Suzanne, starsza samotna pani, która obdarzając wszystkich dookoła ciepłymi, matczynymi uczuciami, rekompensuje sobie brak własnej rodziny. Jeanne, młoda matka po rozwodzie, wszystkie emocje chowa za maską agresji i niedostępności. Antoine jest nowy w okolicy, dopiero się sprowadził do dzielnicy. Poza tym właśnie rzucił pracę. Cechą charakterystyczną Philippe’a jest pewność siebie granicząca z butą. Ma żonę i dzieci, ale nie przeszkadza mu to szukać nowych miłości. Wśród tej plątaniny charakterów, przyjacielskich i towarzyskich manewrów swoje miejsce usiłuje znaleźć studentka Violette...

„Rozmowy w parku” to dramaturgiczny debiut Brigitte Buc, absolwentki szkoły teatralnej w Rouen i literatury współczesnej na uniwersytecie Jussieu w Paryżu. Pracowała jako aktorka w Theatre 95 i w Studio Theatre w Stains, w północnej Francji. Próbowała też sił jako reżyserka. Te doświadczenia pomogły jej napisać pierwszy teatralny tekst. „Rozmowy w parku” wystawił we wrześniu 2006 r. Theatre des Mathurins. 

Dzięki Romualdowi Szejdowi, który od lat pokazuje w swoim teatrze francuskie sztuki, odbędzie się polska prapremiera „Rozmów...”. Zobaczymy: Olgę Sarzyńską, Agnieszkę Suchorę, Waldemara Barwińskiego, Wiesławę Mazurkiewicz i Ksawerego Szlenkiera. A już jesienią w Prezentacjach kolejna sztuka znad Loary – „Parle-moi d’amour” Philippe’a Claudela.

Teatr Scena Prezentacje, ul. Żelazna 51/53, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 022 620 82 88, premiera: piątek (1.05), godz. 19.00, spektakle: sobota (2.05) – niedziela (3.05), godz. 19.00.
(mb)

Julia Rzemek
Zycie Warszawy
30 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...