Pokaz spektaklu w Szwajcarii

"Powiększenie" - Sopocka Scena Off de BICZ (Teatr na Plaży)

Sopocki Teatr Tańca w najbliższą sobotę i niedzielę pokaże swój spektakl "Powiększenie - Zoom Out" w Bazylei (Szwajcaria).

Jestem w procesie.Staje się codziennie od nowa. Zmieniam i poznaję. Wypełniam siebie sobą, najpełniej jak potrafię. Wybieram siebie od nowa jako byt, który widzi, czym był i kieruje się świadomie ku nowemu. Ku temu, czym jeszcze nie jest.

Spektakl solowy, którego najważniejszym motywem jest sam proces życia i poznanie samego siebie, jako jednostki. Według egzystencjalistów, człowiek ze swą świadomością będąc w istocie nicością – czyli zaprzeczeniem „cości" (rzeczy niezmiennej), pragnie być „efektywnie zaangażowany w świat przyszły". Na tym polega wolność. Wolność też jest nicością, a doświadczamy jej, gdy stajemy się świadomi, czym nie jesteśmy, i gdy dzięki temu możemy wybrać, czym będziemy w przyszłości. Ponieważ nasza wolność jest nicością, nie dokonujemy wyborów na podstawie rzeczy, są one wyborami wartości i znaczeń. Aby wykonać jakąś czynność musimy wycofać się z naszego uczestnictwa w świecie, by zastanowić się, co nie istnieje – tę pustkę właśnie wypełnić możemy działaniem. Sartre uważa, że wybór działania jest wyborem nas samych, nie istnienia. Trzeba istnieć, żeby wybierać. Wybieramy natomiast swoją esencję – konkretny sposób przyszłego istnienia. Świadomość wolności może także przynieść smutek i udrękę, bo jeśli wszystko jest możliwe, możliwe także jest to, czego nie chcemy, lub czego się boimy. Jednak, owa wolność może być także źródłem radości i siły, jak twierdził Sartre, nie ma bardziej optymistycznej doktryny, niż ta, która mówi, że przeznaczenie człowieka powierzono jemu samemu. Tylko...trzeba do tego dorosnąć.

Informacji o artystach zaangażowanych w projekt szukaj także na:
www.offdebicz.sopot.pl; www.occasiondance.com
www.szymonroginski.com
Karolina Rec w Kings of Caramel:
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewProfile&friendID=363997885
Rafał Dętkoś: www.rafaldetkos.republika.pl
Dominik Rudasz alias Black Ibrahim: myspace.com/dert_maul

(-)
Materiał Teatru
3 marca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...