Pokaz w Dramatycznym

"Walizka" - reż. Wawrzyniec Kostrzewski - Teatr TV - Studio Teatralne Dwójki

Teatr Dramatyczny zaprasza na projekcję "Walizki" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Pokaz odbędzie się 22 lipca o godzinie 20:00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej. Wstęp wolny.

"Walizka" to bezdyskusyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Dwa Teatry. Zdobyła nagrodę "Grand Prix" dla najlepszego spektaklu Teatru TV (za reżyserię Wawrzyńca Kostrzewskiego i role Adama Ferencego oraz Krzysztofa Globisza). Wojciecha Płóciennika nagrodzono za zdjęcia, a Ewę Gdowiok za scenografię, ponadto Małgorzata Sikorska-Miszczuk otrzymała nagrodę za "oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny" a Marta Król honorowe wyróżnienie aktorskie.

Spektakl wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, który w Teatrze Dramatycznym wystawił "Cudotwórcę", "Rzecz o banalności miłości" i "Wszystkich moich synów". Jest również reżyserem Kabaretu na Koniec Świata. W "Walizce" występuje trójka aktorów Teatru Dramatycznego - Adam Ferency, Halina Łabonarska i Marta Król oraz Krzysztof Globisz i Łukasz Lewandowski.

Bohater przedstawienia Fransua Żako nigdy nie poznał swojego ojca. W poszukiwaniu prawdy o korzeniach trafia do paryskiego Muzeum Zagłady. Tam, na jednej z walizek z Auschwitz rozpoznaje nazwisko ojca. Prawda, której szukał przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania i podróże.

"Małgorzata Sikorska-Miszczuk zaproponowała rodzaj awangardowej podróży, małą Odyseję człowieka, który w krótkim czasie odkrywa prawdę o samym sobie. Jest to próba opowieści o Holokauście poprzez indywidualną historię." - mówi reżyser "Walizki".

"Wizje Kostrzewskiego mają iście ekspresjonistyczny rodowód. Szkatułkowa konstrukcja przestrzeni nadaje opowiadanej historii lekkość, która równoważy ciężar poruszanego tematu. Spektakl Kostrzewskiego można uznać za najciekawsze przedstawienie "Teatroteki" także ze względu na innowacyjne użycie danych narzędzi filmowych" - pisał Szymon Spichalski w "Teatrze".

**

Scenografia: Ewa Gdowiak

Muzyka: Piotr Łabonarski

Montaż: Jakub Motylewski

Kostiumy: Elżbieta Radke

Zdjęcia: Witold Płóciennik

Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski

Dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

Producentem spektaklu jest WFDiF w ramach projektu Teatroteka WFDiF.

**

22 lipca godzina 20:00

Scena im. Haliny Mikołajskiej

Wstęp wolny

Obowiązują zapisy pod adresem kasa@teatrdramatyczny.pl

(-)
Materiał Teatru
18 lipca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia